17. dubna 2017 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fillon v boji o post prezidenta Francie zaostává za dvěma protikandidáty jen o procento

Francois Fillon, kandidát na francouzského prezidenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francois Fillon, kandidát na francouzského prezidenta | foto: Reuters

PAŘÍŽ Kandidát umírněné pravice François Fillon není ještě zcela ze hry v boji o postup do předpokládaného druhého kola francouzských prezidentských voleb. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila agentura Opinioway a podle nichž by i Fillon vedle centristy Emmanuela Macrona ve druhém kole porazil nacionalistku Marine Le Penovou.

V čele žebříčku jedenácti uchazečů o post hlavy státu jsou nadále Macron a Le Penová. Pro první kolo, které se uskuteční v neděli, jim každému vyjádřilo podporu dvacet dva procent dotázaných voličů odhodlaných jít hlasovat. Fillon, jehož v uplynulých měsících poškodily skandály, za nimi zaostává jen o jeden procentní bod.

Na čtvrtém místě je podle nejnovější sondáže Opinioway s 18 procenty hlasů představitel radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jemuž podpora v poslední době znatelně vzrostla, ale zřejmě už stagnuje. V průzkumu agentury Ipsos, jehož výsledek byl zveřejněn před třemi dny, tento politik Fillona předběhl, když se pro něj vyslovilo dvacet procent respondentů, zatímco pro Fillona devatenáct procent.

Opinioway rovněž uvedl, že ve druhém kole 7. května, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, by Macron porazil Le Penovou poměrem 64 ku 36 procentům hlasů. Výrazným rozdílem šedesát ku čtyřiceti procentům by ale nad šéfkou francouzských nacionalistů zvítězil i Fillon.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz