19. dubna 2015 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Filmaře Nikolaeva a Prušu zadržela ruská policie. Museli smazat záběry

Filmaři Jiří Pruša a Petr Nikolaev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmaři Jiří Pruša a Petr Nikolaev. | foto: legiefilm.cz

Čeští filmaři Petr Nikolaev a Jiří Pruša projíždějí stejnými místy jako českoslovenští legionáři téměř před sto lety. Připravují o nich totiž dokument, který by měl vyjít v roce 2017. Při snažení o lepší vcítění se do pocitů legionářů byli zadrženi policií a donuceni vymazat právě natočený materiál.

„Být na místě činu je naprosto zásadní. Poznal jsem to už na zborovském bojišti při naší minulé cestě. Člověk se po návštěvě míst, kde se to celé odehrávalo, dokáže najednou opravdu vmyslet do pocitů, jaké ti kluci mohli mít (...) Myslím, že to ovlivní nejenom scénář, ale celý film,“ řekl Nikolaev serveru iDNES.cz.

Místo Čeljabinského incidentu

K zatčení filmařů došlo shodou okolností na stejném místě, kde se před lety odehrál tzv. Čeljabinský incident. V roce 1918 na témže místě maďarský zajatec úmyslně vyhodil z vlaku kus železa, který vážně zranil jednoho z českých legionářů. Událost se stala rozbuškou konfrontae československých legionářů s bolševiky.

„Dozvěděl jsem se, že fotit či filmovat nádraží je sice dovoleno, ale Petr filmoval jedoucí vlak, a to už dovoleno není,“ řekl Jiří Pruša, který v moment filmování hlídal zavazadla. Nikolaev pořizoval záběry u vzdálenějšího kolejiště. Po chvíli kolem Pruši procházel jeho kolega už v doprovodu dvou policistů, kteří ho vedli na služebnu.

Poté byli filmaři nuceni záběry smazat, aby se vyhnuli výslechu kontrarozvědky a mohli pokračovat v cestě směrem do Jekatěrinburgu.

Lidovky.cz