18. srpna 2017 16:02, aktualizováno  18:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Finská policie postřelila útočníka bodajícího do lidí. Potvrzeny dvě oběti

Místo činu ve finském Turku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo činu ve finském Turku. | foto: Twitter

TURKU Ve městě Turku na jihozápadě Finska pobodal útočník několik osob. Policisté jednu osobu na místě zadrželi, podle BBC policie útočníka postřelila do nohy. Podle agentur finská policie informovala o dvou mrtvých. Média informují o minimálně 8 zraněných. Podle některých ohlasů na Twitteru byla poraněna žena s dítětem. CNN informovala, že místní policie vybízí obyvatele, aby vyklidili centrum města.

Podle finského listu Ilta-Sanomat utrpělo zranění šest lidí - jeden muž a pět žen. Napadena byla údajně i žena s kočárkem.

Policie už oznámila, že v souvislosti s incidentem posílí ostrahu na letišti v metropoli Helsinkách a na finských železničních stanicích.

Podle policejního ředitele Kolehmainena je nicméně příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem. „Není nic známo o motivech... nebo o tom, co přesně se v Turku stalo,“ řekl. Informace některých médií, že pachatel při útoku křičel Alláhu akbar (v arabštině Bůh je veliký), policejní ředitel odmítl komentovat. Podle vyjádření některých Finů na sociálních sítích není na videu z místa činu žádné takové volání slyšet, ozývá se pouze finština.

„Vláda pečlivě sleduje vývoj událostí v Turku a probíhající policejní operaci. Kabinet se ještě dnes sejde,“ uvedl na Twitteru finský premiér Juha Sipilä.

Finsko zvýší po útoku v Turku bezpečnostní opatření po celé zemi, řekla finská ministryně vnitra Paula Risikkoová. Uvedla, že podezřelý vypadal jako muž „cizího původu“. Vzhledem k tomu, že podezřelý nemusí být Fin, prověřují nyní členové bezpečnostních složek, jestli o něm nemají imigrační úřady nějaké záznamy, dodala Risikkoová.

Na záběru z útoku lze vidět lidi jak utíkají a křičí „varokaa, varokaa,“ v překladu „pozor, pozor.“

Policie dál prohledává oblast kvůli případným dalším útočníkům.

Podle některých svědků bylo útočníků víc, hovoří se o třech.

Na Twitteru se objevují fotky z místa činu.

Turku, které má asi 180.000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

ČTK, Lidovky.cz

Personal Consult s.r.o.
Projektant/ Architekt v oboru pozemní stavby (H4464)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz