Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Finská vláda poprvé doporučila, aby lidé starší patnácti let nosili roušky na veřejnosti

Premiérka Sanna Marinová uvedla, že roušky by měli lidé nosit tam, kde nelze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Sanna Marinová uvedla, že roušky by měli lidé nosit tam, kde nelze... | foto: Reuters

Helsinky  Finská vláda ve čtvrtek poprvé doporučila, aby si lidé kvůli šíření koronaviru zakrývali na veřejnosti ústa a nos. Premiérka Sanna Marinová uvedla, že roušky by měli lidé nosit tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Ve Finsku se zatím koronavirem nakazilo 7683 lidí, denní počet infikovaných v poslední době roste.

Finská vláda doporučila, aby si lidé starší 15 let zakrývali nos a ústa na veřejnosti v případě, že budou na místech s větším množstvím lidí déle než 15 minut. Výzva se netýká regionů, v nichž žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nezaznamenali déle než dva týdny.

Premiérka Marinová zdůraznila, že se jedná o doporučení, nikoli nařízení. Podle agentury DPA finská vláda na základě současných zákonů povinnost nosit roušky nařídit ani nemůže. Přesto se jedná o milník ve finské reakci na epidemii covidu-19, neboť je to poprvé, kdy vláda v Helsinkách nošení roušek podpořila, upozornila agentura Reuters.

Premiérka Marinová ve čtvrtek rovněž vysvětlila, že vláda nemůže nařídit povinnou karanténu lidem, kteří se vracejí z určitých zemí. Učinit to mohou v konkrétních případech místní hygienické stanice a lékaři.

Ačkoli zůstává počet nakažených ve Finsku relativně nízký, i zde nových případů v posledních dnech přibývá. Za uplynulých 24 hodin přibylo 41 případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší počet od konce května. Celkem se od počátku epidemie nakazilo ve Finsku již 7683 lidí. S covidem-19 jich 333 zemřelo. Finsko má asi 5,5 milionu obyvatel.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.