Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Finové se kvůli Rusům bojí o samostatnost. Neblahé vzpomínky na období studené války ožívají

Finská armáda dodnes čerpá prestiž ze svého odporu proti Rudé armádě během tzv. Zimní války v letech 1939 až 1940. foto: Finnish Defence Forces

Ruské snahy na vytyčení „sféry vlivu“ v Evropě zdaleka nebudí strach pouze na Ukrajině, v Pobaltí či ve střední Evropě. Požadavek, který oznámil prezident Vladimir Putin v prosinci loňského roku, vyvolal obavy i ve Skandinávii.
  5:00

Hlavně Finsko a Švédsko, které jsou na rozdíl od Norska oficiálně neutrální a nejsou členy Severoatlantické aliance (NATO), jsou v souvislosti s ruskými ambicemi v pohotovosti. Úsilí Kremlu zamezit dalšímu rozšíření NATO vyvolalo hlavně ve Finsku neblahé vzpomínky na období studené války. Tenkrát ovlivňoval Sovětský svaz velmi výrazně domácí i zahraniční politiku pětimilionové země. Až teprve po jeho rozpadu před třiceti lety se finská vláda odhodlala podat si přihlášku na členství v Evropských společenstvích.

Země spřízněné s Ruskem rozhodly o vyslání mírových jednotek do Kazachstánu, uvedl premiér Arménie

„Nenecháme si vzít právo, abychom se rozhodovali sami,“ reagoval na nejnovější požadavky Ruska finský konzervativní prezident Sauli Niinistö ve svém novoročním projevu. Otázce zajištění nezávislosti státu a jeho budoucí bezpečnostní politiky věnoval jeho velkou část. Niinistö označil NATO za „faktor stability v Evropě“ a ocenil otevřenost Aliance potenciálním členům.

Anexe Krymu mnohé změnila

Přesto ale zatím není vstup Finska do západního obranného společenství na pořadu dne, i když se o něm v minulých letech opakovaně diskutovalo. Naznačují to také výsledky dlouhodobých průzkumů veřejného mínění. Většina Finů se totiž dlouho domnívala, že dostatečnou záruku nezávislosti představuje členství v EU.

Od roku 2017 neklesla většina odmítající členství v NATO nikdy pod šedesát procent. Až teprve loni se podle portálu Euractiv ocitla poprvé na padesáti procentech. I tak by ale bezvýhradné členství podpořilo jen 25 procent občanů.

Změny nálad u veřejnosti souvisejí hlavně s anexí Krymu v roce 2014 a následným konfliktem na východě Ukrajiny. V reakci na to se začalo Finsko silněji zapojovat do programů NATO. Jeden bývalý diplomat zmíněnou strategii označil jako „kouření bez šlukování“.

Kazachstán zachvátily lidové nepokoje, prezident žádá okolní státy o pomoc. Autokratický režim se otřásá v základech

Vše vyvrcholilo v roce 2016 uzavřením smlouvy o vojenské spolupráci se Spojenými státy. Rusko na to svého času reagovalo nejenom hrozbami, ale také cílenou dezinformační kampaní a falešnými zprávami s cílem destabilizovat situaci ve Finsku. Loni v prosinci pak vláda oznámila, že zakoupí 64 nových amerických stíhacích letounů F-35. Zbrojní kontrakt za v přepočtu necelých deset miliard dolarů je podle serveru thedefencepost.com největší vojenskou zakázkou v dějinách země. Zároveň také podtrhl těsné spojenectví s USA.

Finsko má s Ruskem nejen 1300 kilometrů dlouhou hranici, ale také řadu historických zkušeností. V letech 1939 až 1940 se dokázalo ubránit během tak zvané „zimní války“ sovětské přesile i následné okupaci. V posledních letech se začalo systematicky připravovat na možnou další vojenskou hrozbu. Při příležitosti stého výročí nezávislosti na Rusku v roce 2017 vláda oznámila navýšení armády z 230 tisíc na 280 tisíc vojáků. Znovu se také začal zprovozňovat systém tunelů, který byl součástí obranných opatření v období studené války.

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...