Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finsko zavře hranici Rusům. Výjimkou bude práce, rodina nebo studium

Svět

  15:27
Finsko od půlnoci uzavře kvůli ohrožení mezinárodních vztahů hranice pro ruské turisty. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Výjimky se budou týkat práce, studia či návštěvy rodiny, stojí v prohlášení finské diplomacie. Hranice bude uzavřena od půlnoci místního času (čtvrtečních 23:00 SELČ).

„Rozhodnutí má za cíl zcela zabránit ruskému turismu do Finska a rovněž souvisejícímu tranzitu přes Finsko,“ uvedl šéf finské diplomacie. Finská vláda své rozhodnutí zdůvodnila tím, že pokračující příjezdy ruských turistů do Finska ohrožují mezinárodní vztahy této severské země. Ještě před vydáním rozhodnutí kabinet o tomto kroku debatoval mimo jiné i s ukrajinským vedením.

Bezpečnostní obavy související s ruskou válkou na Ukrajině, mezinárodně neuznaná referenda ve čtyřech ukrajinských regionech částečně okupovaných ruskými silami i nedávné poškození plynovodů Nord Stream, to vše Finy vedlo k vydání čtvrtečního rozhodnutí, dodal Pekka Haavisto.

Ruští občané stále mohou do Finska vstoupit z rodinných důvodů, kvůli práci či kvůli studiu. Také ruští političtí disidenti se mohou do země dostat z humanitárních důvodů.

Finové zákaz vstupu lidem z Ruska zvažovali už dříve. Šéfka finské vlády Sanna Marinová se pro výrazné omezení přeshraničního provozu na rusko-finské hranici vyslovila minulý týden, když se zintenzivnil proud ruských občanů do této severské země kvůli nařízené částečné mobilizaci v Rusku.

Finské pozemní hraniční přechody jsou pro lidi z Ruska jedněmi z mála vstupních bodů do Evropské unie. Mnoho evropských zemí včetně České republiky totiž kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu prakticky uzavřelo před občany Ruské federace své fyzické hranice i vzdušný prostor.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat