Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finsko vedou ženy. Premiér odstoupil po aféře se žhavými SMS

Svět

  14:55
HELSINKI - Finský parlament zvolil novou premiérkou podle očekávání Mari Kiviniemi. Jednačtyřicetiletá šéfka vládní strany Finský střed (KESK) a dosavadní ministryně pro místní správu a záležitosti regionů tak nahradí Mattiho Vanhanena, jenž minulý týden podal očekávanou demisi, oficiálně ze zdravotních důvodů.

MARI KIVINIEMI foto: ČTK

Kiviniemi by měla být ještě dnes ve své funkci potvrzena prezidentkou Tarjou Halonen a současně dostat pověření sestavit novou vládu. Očekává se, že nová premiérka zavede do vlády nový styl, zbavený sexuální povahy, a vyvede stranu z hlubokého propadu volebních preferencí, kam ji dostala éra pod Vanhanenem. Z 200 poslanců finského parlamentu jich dalo Kiviniemi hlas 115.

Politička, která se tak stala druhou ženou v čele finské vlády, nahrazuje ve funkci čtyřiapadesátiletého Mattiho Vanhanena. Ten šéfoval sedm let dvěma kabinetům a Kiviniemi v té době působila jako ekonomická poradkyně premiéra a od roku 2007 na několika ministerských postech. Poslankyní se stala již v roce 1995.

Matti Vanhanen

Pověsti málo charismatického premiéra uškodila aféra s neprůhledným financováním předvolební kampaně strany KESK, které tehdy ještě šéfoval.

Premiéra potopily jeho soukromé aféry
Hlavním problémem ale byly Vanhanenovy soukromé aféry, když jako šéf vlády hledal partnerku po internetu nebo si s přítelkyní vyměňoval žhavé esemesky. Zveřejnění těchto případů považovala část veřejnosti za zábavné nebo aspoň úsměvné, část za trapné; v každém případě snižovaly vážnost premiérského úřadu i strany, které Vanhanen předsedal. Výsledkem nakonec bylo očekávané oznámení, že Vanhanen odchází "ze zdravotních důvodů" z vedení KESK i vlády.

"Ženy jsou v politice vždycky přísněji posuzovány než muži," prohlásila svého času Kiviniemi. Pro příklad nemusela chodit daleko: první finská premiérka v dějinách země Anneli Jäätteenmäki vydržela ve funkci asi dva měsíce. Odstoupit musela v roce 2003 kvůli použití nepříliš čistého zdroje z tajných služeb. Vanhanen naopak mohl setrvat v úřadu sedm let, přestože postupem doby stále přibývalo jeho skandálů ze soukromého života a nakonec i pochybné financování předvolební kampaně jeho strany. Kiviniemi se musí snažit zlepšit preference strany, je však realistická. "Těžko mohu očekávat, že naši stranu přivedu do voleb v příštím roce už zase v čelné pozici preferencí," řekla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat