Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nevzbuzuje politické vášně, hodnotí neúspěch Fischera Slováci

Jan Fischer se synem, manželkou a podporovatelkou Vendulou Svobodovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer se synem, manželkou a podporovatelkou Vendulou Svobodovou | foto: ČTK

BRATISLAVA Volba nového českého prezidenta se podle slovenského tisku zúžila na výběr z kandidátů ztělesňující odlišné proudy české politiky.

Za překvapení prvního kola volby nástupce Václava Klause v křesle prezidenta označily listy úspěch ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který v hlasování jen těsně zaostal za expremiérem Milošem Zemanem.

"V první přímé volbě hlavy českého státu se bude volič rozhodovat především mezi hodnotami. Mezi starým a novým," napsal list Hospodárske noviny. To "staré" ztělesňuje podle něj Schwarzenberg. "Nejen romantizovanou noblesu staré české šlechty, ale především tradici morálních autorit, jako Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel," dodal.

Zemana zase označil za těžkou váhu moderní české politiky. "Skvělý stratég, a když odhlédneme od jeho vulgárního slovníku, i vynikající řečník," míní komentátor. Tvrdí, že bývalý premiér Zeman je především symbolem mafiánské politiky, pro kterou svého času prý vytvořil ideální podmínky. "Kdyby měli Češi hlasovat o tváři, která nejvýrazněji reprezentuje vládu korupce a klientelismu, důstojný kandidát proti Zemanovi by se hledal stěží," uzavřel list.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle deníku Sme postup Schwarzenberga do druhého kola voleb mění původně předpokládaný výsledek hlasování. "Už to nebude měření mezi šedivým slabochem a hrozbou pro demokracii a právní stát, jak to vypadlo podle průzkumů," uvedl deník. Sondy mapující nálady českých voličů původně ukazovaly, že souboj o Pražský hrad nakonec svedou expremiéři Jan Fischer a Zeman.

Deník, který minulý týden označil Zemana kromě jiného za "nejhoršího ze všech kandidátů na českého prezidenta", netají svou přízeň Schwarzenbergovi. "Česko má dobrou šanci mít slušného prezidenta, který podle dosavadních zkušeností nebude porušovat ústavu a pravidla hry. Který nebude neustále zkoušet, co mu projde a který se nebude snažit strhnout na sebe co nejvíc moci, jak to dopředu oznámil Zeman a jak to - rovněž dle dosavadních zkušeností - lze od něj očekávat," poznamenal list Sme.

Přímé volby vášně vyžadují

"Čeští voliči si sotva mohli přát dramatičtější druhé kolo prezidentských voleb. V něm se utkají nejen dvě silné osobnosti, ale i symboly dvou různých proudů nedávných českých dějin," napsal deník Pravda.

Všímá si neúspěchu expremiéra Fischera, který byl jedním z největších favoritů na postup do druhého kola volby. "Jako dosazený šéf dočasného kabinetu byl ideální. Nevzbuzoval politické vášně, věnoval se výlučně technokratické stránce vedení státu. Přímé volby si ovšem vášně vyžadují," tvrdil deník, podle které byla Fischerova kampaň nudná. Před druhým kolem volby mají čeští voliči na výběr ze dvou různých možností. "Volit budou buď Zemana jako představitele stranických bojů a pragmatických řešení nebo Schwarzenberga povzneseného nad ´reálnou politiku´," soudí list.

A jak volby komentují Francouzi?

Komentáře francouzského a belgického tisku dnes k výsledkům prvního kola voleb českého prezidenta zdůrazňují, že do rozhodujícího druhého kola postupují dva proevropští politici. Bez ohledu na výsledek hlasování 26. ledna se Češi otáčejí zády k euroskeptické politice, kterou vedl deset let odstupující prezident Václav Klaus, uvedl server francouzského ekonomického deníku Les Echos.

Francouzský zpravodajský server Direct.Matin.fr vnímá Zemana jako představitele proevropské levice a Schwarzenberga jako zástupce proevropské pravice. To stejné uvedl na svém webu deník Le Figaro, podle kterého je odstupující Klaus velmi euroskeptickým pravicovým prezidentem.

Belgické frankofonní deníky také vyzdvihují proevropskou orientaci budoucího prezidenta ČR. "České proevropské hlasování," otitulkoval svůj příspěvek deník Le Soir. "Dva Proevropané v rozhodujícím kole," přidal se i La Libre Belgique.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....