Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fízlování, cenzura a zlovůle úřadů. Putinův režim přitvrzuje

Vladimír Putin

  13:28
MOSKVA/PRAHA - Zatímco pozornost světa je upřena k ruskému podílu na ukrajinské tragédii, v samotném Rusku se nenápadně režim „tvrdé ruky“ mění v policejní stát prošpikovaný fízlováním, cenzurou a zlovůlí úřadů.

Muž si v moskevském nákupním středisku GUM zkouší tričko oslavující Putinův úspěch na Krymu. foto: Reuters

Hra o chlapečkovi, který má rád svůj polštářek, se ruským úředníkům zdála tak nevhodná, že kvůli ní ohrozili konání Moskevského knižního festivalu.

V divadelním představení Duše polštáře totiž experti ministerstva kultury odhalili propagaci homosexuality. Protože na představení měly přijít především děti – ostatně děti v něm i účinkují – šlo by podle ruských zákonů o trestný čin propagace homosexuality mezi nezletilými.

PSALI JSME:

Vedení festivalu, který ve středu začal v okleštěné podobě (řada skupin a umělců ho bojkotuje), hru vyškrtlo z programu. Stejně jako další kus, tentokrát pro dospělé – Travojadnyje (Býložraví). Tam se prý zase mluví sprostě. Zákon o zákazu používání neslušných slov i v uměleckých dílech podepsal ruský prezident Vladimir Putin 1. června. Výjimky prý budou povoleny. Ovšem osud umělců se tak ocitá v rukou úředníků. A ti se mohou řídit úplně jinými než estetickými a výchovnými pohnutkami – určující je dnes v Rusku loajalita k vůdci.

Navalnyj a internet

Stoupence slavného a velmi neloajálního blogera Alexeje Navalného obvinili z podvodů. Konstantin Janskauskas a Nikolaj Ljaskin mají kvůli podezření ze zpronevěry od včerejška domácí vězení. Oba se měli letos 14. září účastnit voleb do moskevského parlamentu.

ILUZORNÍ SVOBODA TISKU

Postupně byla – téměř nepozorovaně – v Rusku de facto zavedena cenzura internetu. V letech 2013 a 2014 bylo podle lidskoprávního centra Sova přijato sedm zákonů, které mají na první pohled pomoci v boji s terorismem, extremismem, dětskou pornografií i šířením národnostní nenávisti. Mohou být ale snadno použity proti komukoliv, kdo není loajální k politice Kremlu.

Například blogeři, kteří se znelíbí státním orgánům, mohou být ihned zablokováni bez souhlasu soudu. Stačí, aby svolávali demonstraci. V oblasti kontroly internetu patří Rusko podle šéfredaktora serveru Agentura.ru už do stejné kategorie jako Čína. Nedávno byly takto zablokovány tři opoziční projekty a blog Navalného – prý šíří extremismus.

Alexej Navalnyj (vlevo) s manželkou.

Kromě toho platí už od loňska zákon o trestní odpovědnosti za urážku citu věřících a zákon trestající rehabilitaci nacismu. I když podle expertů tyto zákony nejsou aktuálně v Rusku zapotřebí, poslanci je na pokyn Kremlu přijímají pro jistotu – mohou být použity k potlačení opozičních nálad hned v zárodku. Včera se k věci vyjádřil prezident Putin. Připustil, že internet je třeba kontrolovat, „vždyť tam chodí třetina Rusů“, ale nesmí to omezovat občanské svobody.

Vůdce na tričku

Symbolické je, že v minulosti Moskevský knižní festival představoval velkou tvůrčí svobodu – vystupovala zde například kontroverzní a režim Putina kritizující skupina Vojna, ze které vzešly i slavné Pussy Riot.

Ve stejný den přišla zpráva z Novosibirsku. Radnice na popud pravoslavné organizace Ruský štít se tady rozhodla zakázat koncert Marilyna Mansona. Prý tento „satanista rozvrací duše dětí“. Problém s koncertem, který se měl uskutečnit 29. června, teď řeší ruská prokuratura – bude možná hledat v textech sprostá slova či výzvy k lásce mezi muži.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnohem větší vrásky na čele obráncům lidských práv dělá zákaz promítání filmu Přikázáno zapomenout o deportaci Čečenců po druhé světové válce. „Nechápu…,“ zmohl se na jedinou reakci režisér filmu Ruslan Kokanajev. Autoři prý hlásají nepravdu, když tvrdí, že Čečenci, neschopní transportu, byli fyzicky likvidováni.

Přesto Putinova popularita roste. Projevy to má velmi rozmanité. Nově se v prodeji objevila trička, odznaky i tašky s portrétem Vladimira Vladimiroviče, na některých je dokonce ve vojenském mundúru a na koni, s hesly jako Nás nedoženou, či Nejslušnější ze všech lidí – kolekce je věnovaná „posledním vítězstvím Ruska na světové scéně“. Podle komentátora stanice Echo Moskvy Matveje Gonopolského charakterizuje tato PR akce změnu, kterou prochází ruská společnost: „Dříve by se tomu lidé smáli, teď si to chtějí vážně koupit.“

Prodavačky nabízejí novou kolekci triček s Putinem, inspirovanou ruskými...

Trička s Putinem byla "vyrobena ve vlasti".