15. února 2018 16:00, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masakr na Floridě: Střelec je členem bělošské extremistické organizace

Policisté zveřejnili fotografii podezřelého Nicolase Cruze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zveřejnili fotografii podezřelého Nicolase Cruze. | foto: Reuters

PARKLAND Vůdce bělošských extremistů na Floridě potvrdil, že muž podezřelý z postřílení nejméně 17 osob na škole v Parklandu je členem jeho skupiny a že se účastnil i jejich ozbrojeného výcviku. Floridský střelec je obviněný ze 17násobné úkladné vraždy.

Vůdce skupiny extremistů Jordan Jereb řekl, že jeho organizace by si přála, aby se Florida stala ryze bělošským státem. Veřejně se ale spíše realizuje formou náhodných akcí a vyhýbá se účasti na životě „v moderním světě“.

Jereb řekl, že Nikolase Cruze, obviněného ze středeční střelby, osobně neznal. Podezřelý prý jednal z vlastního popudu a za svůj čin je i sám odpovědný. Jereb dodal, že Cruz měl potíže s jednou dívkou, a vyjádřil názor, že výběr termínu útoku - na svatého Valentýna - nebyl nikterak náhodný.

Prokuratura v americkém státě Florida střelce obvinila ze sedmnáctinásobné úkladné vraždy. Pachatel, o kterém jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jednal sám ještě téhož dne stanul před soudem. Soud ho odmítl propustit na kauci. 

Nicolas Cruz veden policií do cely po střelbě v Parklandu.
Chvilka ticha za oběti v Parklandu.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) údajně dostal před několika měsíci upozornění na vyhrožování střelbou ve škole na youtube. Autora příspěvku, jímž je prý pachatel středeční floridské střelby, ale nevypátrala.

FBI na prohlášení, ve kterém budoucí útočník v reakci na jedno vložené video napsal: „Budu profesionálním školním střelcem“, upozornil vlogger Ben Bennight pomocí e-mailu loni v září. Autor příspěvku použil uživatelské jméno Nikolas Cruz, což je i skutečné jméno muže zadrženého policií po středečním masakru.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz, který je obviněn ze zabití nejméně 17 lidí na...

Devatenáctiletý Nikolas Cruz

FBI sice na hlášení krátce zareagovala, ale následně se už Bennightovi neozvala. Až teď, po Cruzově zatčení.  Podle agenta FBI Roberta Laskyho se FBI nepodařilo najít pravou identitu uživatele.

Uživatelský účet na jméno Nikolas Cruz podle CNN obsahoval ještě několik hrozivých písemných příspěvků. V jednom se Cruz svěřil, že „chce střílet do lidí svou AR-15“, což je poloautomatická puška, s níž byl po útoku zadržen.

Pod stejným jménem byl veden i uživatelský účet na fotoportálu instagram, kde pachatel střelby umístil snímky nožů a střelných zbraní.

Cruz byl podle studentů a policie ze školy před rokem vyloučen. Popral se s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil. Rozchod mohl být motivem jeho činu - střílel na svatého Valentýna.

Úřady také vědí, že Cruz byl v péči psychiatrické kliniky, ale rok tam už nedocházel. Byl adoptivní dítě a pracoval v obchodě s levným zbožím Dollar Tree v Parklandu.

Studenti o něm hovoří jako o podivínovi a samotáři.

Cruz začal střílet před školou odpoledne místního času v době, kdy končilo vyučování. Vešel pak dovnitř, kde zabil 12 lidí. Venku zastřelil tři osoby. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění. Mezi mrtvými jsou studenti i dospělí, včetně fotbalového trenéra, který chránil své žáky vlastním tělem. Tři zranění jsou stále v kritickém stavu.

Podle televizní stanice NBC byla škola vydána střelci napospas asi hodinu. Vedení školské správy okresu Broward tvrdí, že neexistovalo nic, co by před podobným útokem varovalo. Jeden z učitelů ale řekl, že se po vyloučení Cruz ve škole objevil a studentům vyhrožoval a že pak škola rozeslala pokyny, aby nebyl do objektu vpuštěn s batohem. K ostraze školy, která má přes 3000 studentů, vedení sdělilo, že v areálu byla každý den rutinně dvě policejní auta. Škola zůstane po zbytek týdne uzavřena.

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout státní vlajky na půl žerdi

Opatření se týká všech státních úřadů, včetně Bílého domu. Vlajky tak mají zůstat do pondělí 19. února.

„Náš národ truchlí s těmi, kteří přišli o své blízké,“ uvedl ke svému nařízení Trump. Prezident, pro kterého to po roce a jednom měsíci působení v Bílém domě nebylo poprvé, co tímto způsobem vyhlásil smutek po hromadné vraždě automatickou zbraní, označil nynější čin za „akt čistého zla“.

Americká vlajka na Bílém domě stažená na půl žerdi po střelbě v Parklandu.

Americká vlajka na Bílém domě stažená na půl žerdi po střelbě v Parklandu.


Už v minulosti ale odmítl spojovat tento jev se snadnou dostupností zbraní. Po listopadovém masakru v texaském kostele, při kterém zahynulo 26 lidí, Trump tvrdil, že problémem jsou duševní poruchy, nikoli zbraně.

Trump na svém twitterovém účtu znovu poukázal na to, že nebyl věnován dostatek pozornosti pachateli útoku a jeho chování v minulosti. Napsal, že vrah, který byl ze školy dokonce vyloučen za špatné a nevyzpytatelné chování, vykazoval mnoho známek duševního onemocnění.

Střelcovi sousedé a spolužáci podle Trumpa věděli, že „je to velký problém“. Takovéto případy se prý musejí znovu nahlašovat příslušným orgánům.

15.února 2018 v 13:12, příspěvek archivován: 15.února 2018 v 16:05

So many signs that the Florida shooter was mentally disturbed, even expelled from school for bad and erratic behavior. Neighbors and classmates knew he was a big problem. Must always report such instances to authorities, again and again!

V krátkém projevu označil Donald Trump za prioritu přijetí opatření, jež by lépe chránila školy před útoky střelců.

I po tomto posledním útoku se v USA rozjelo kolečko výzev k omezení přístupu ke zbraním, stejně jako opačných reakcí varujících před využíváním tragédie ke snaze o omezení svobody ozbrojování zaručené ústavou. 

Zatímco republikáni si nepřejí, aby se předčasně činily závěry a aby se útoku zneužívalo k volání po přísnějších opatřeních, demokraté hovoří o dlouhodobé nečinnosti v dané problematice. Bývalý velitel newyorské policie Bill Bratton řekl, že se jedná o „novou normalitu“, protože v USA se na školách střílí každých 60 hodin.

Středeční masakr je podle skupiny Everytown for Gun Safety minimálně osmnáctým letošním případem střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Je to také šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz