130 let
Výbuch v Kampale si vyžádal přes šedást mrtvých

Výbuch v Kampale si vyžádal přes šedást mrtvých | foto: ČTK

Aktualizováno

Fotbalové finále v Ugandě: teroristi, bomby a 74 mrtvých

Afghánistán
  •   7:37aktualizováno  16:54
KAMPALA - Při pumových útocích, které v neděli večer otřásly dvěma restauracemi v ugandském hlavním městě Kampale, přišlo o život 74 lidí a dalších 71 bylo zraněno. Podle televizní stanice Al-Džazíra se dnes k útoku přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb.

Velvyslanectví České republiky v keňském Nairobi, pod které Uganda spadá, zatím nemá informace o tom, že by při útoku zahynuli občané České republiky.

Mezi oběťmi je podle sdělení velvyslanectví Spojených států v Kampale jeden Američan. Podle agentury AP šlo o pracovníka americké humanitární organizace na pomoc dětským vojákům Neviditelné děti San Diega. Server CNN informoval o nejméně šesti zraněných Američanech.

Mrtvých, respektive zraněných cizinců, včetně Američanů i Evropanů, ale může být více. Tragické finále

Jedna z náloží explodovala v etiopské restauraci, druhá v baru ragbyového klubu, sdělil generální inspektor policie Kale Kayihura. Většina obětí připadá právě na ragbyový klub. Velké množství lidí v obou místech utrpělo zranění, přesný počet ale zatím znám není.

Při pumových útocích, které v neděli večer otřásly dvěma restauracemi v ugandském hlavním městě Kampale, přišlo o život 64 lidí

Obě nálože byly umístěny v místech, kde se shromáždily početné skupiny lidí kvůli sledování finálového zápasu na mistrovství světa v kopané v Jižní Africe.

"Dívali jsme se na fotbal, a když zbývaly asi tři minuty do konce zápasu, ozvala se exploze," řekla Juma Seikoová, která byla při výbuchu v rugbyovém klubu.

Policie celou oblast uzavřela a raněné odtamtud přepravila do nemocnic. Na jednom z míst exploze našla utrženou hlavu Somálce, který mohl být podle policie sebevražedným atentátníkem.

Kromě sousedního Somálska útoky jako "zbabělé" odsoudil také americký prezident Barack Obama a nabídl pomoc Washingtonu při pronásledování těch, kteří je mají na svědomí.

Podezření z útoků okamžitě padlo na Šabáb, "protože to slibovali už dlouho", řekl mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye.

Velitel Šabábu v somálském hlavní městě Mogadišu šajch Yusuf Isse s útoky dnes vyjádřil souhlas. "Uganda je hlavní země bezvěrců podporující takzvanou somálskou vládu. Víme, že Uganda je proti islámu... Je to nejlepší zpráva, jakou jsme kdy slyšeli," řekl mimo jiné. Podle televizní stanice Al-Džazíra se islamisté k útokům
později přihlásili.

Při pumových útocích, které v neděli večer otřásly dvěma restauracemi v ugandském hlavním městě Kampale, přišlo o život 64 lidí

Somálská milice Šabáb, jejímž členům podle mezinárodních zdrojů poskytli výcvik povstalečtí veteráni z konfliktů v Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, patří k nejnebezpečnějším v Somálsku. Skupina považuje za svého nepřítele Etiopii i Ugandu, hrozila ale útoky i v Burundi, jejíž vojáci rovněž slouží v Somálsku zmítaném anarchií.

Čtěte také

Současný útok je prvním, který skupina provedla mimo území Somálska. Podle analytiků by to mohlo znamenat, že nebezpečí hrozí i dalším východoafrickým zemím spolupracujícím se somálskou vládou.

Šabáb zaútočil poprvé mimo území Somálska
Ugandský prezident Yoweri Museveniho dnes při návštěvě míst výbuchu řekl, že Uganda se za útočníky vydá, ať jsou odkudkoli. Podle mluvčího armády je však na spekulace o vojenské odpovědi brzy.

Některé východoafrické státy nedávno souhlasily s posílením mise AU v Somálsku o dalších 2000 na 8100 vojáků. Šabáb v reakci vyzval muslimy, aby se připojili ke svaté válce proti státům, které s tím souhlasily, a přislíbil, že zaútočí dřív než "nepřítel"..

Druhý největší útok ve východní Africe

1997 - Při útoku u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut u egyptského Luxoru zahynulo 68 lidí, z toho 58 zahraničních turistů.

7. srpna 1998 - Téměř současně explodovaly nálože v autech u velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii - přes 220 lidí zemřelo a na 5000 utrpělo zranění.

4. července 2002 - Výbuch bomby na tržnici v jihoalžírském městě Larbaa zabil 49 lidí.

7. října 2004 - Při třech útocích v letoviscích na egyptském pobřeží Rudého moře přišlo o život 34 lidí, včetně 12 Izraelců, dvou Italek a Rusa, a na 170 osob bylo zraněno. Nejvíce obětí (31) zemřelo při útoku na hotel Hilton v Tabě.

23. července 2005 - Tři teroristické útoky v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově si vyžádaly 88 obětí, včetně jednoho Čecha, a přes 150 lidí bylo zraněno. K útokům se přihlásila odnož Al-Káidy.

11. prosince 2007 - Dvě exploze trhaviny v autě v Alžíru si vyžádaly 41 obětí, včetně 17 zaměstnanců OSN, a na 170 osob bylo zraněno; k útoku se přihlásila odnož Al-Káidy.

19. srpna 2008 - V severoalžírské provincii Búmirdís zahynulo při útoku sebevražedného atentátníka, který najel vozem do skupiny osob u policejní školy a odpálil nálož, 43 lidí.

11. července 2010 - Dvě nálože explodovaly ve dvou restauracích v Kampale; mezi 64 oběťmi je jeden Američan; po útocích na americká velvyslanectví z roku 1998 jde o druhý největší útok ve východní Africe.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás