3. ledna 2016 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fotka opilce ze Silvestra v Británii hitem internetu. Přirovnávají ji k renesančním dílům

Fotka Joela Goodmana se stala zřejmě nejpopulárnější fotografií z oslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotka Joela Goodmana se stala zřejmě nejpopulárnější fotografií z oslav... | foto: Twitter/Joel GoodmanReprofoto

MANCHESTER Ta fotografie obsahuje všechno - zápletku, atraktivní prostředí a atmosféru silvestrovské noci. A také kompozici jako mnohá umělecká díla. Fotografie Joela Goodmana se prakticky přes noc stala hitem internetu - a také předmětem mnohých parodií.

Fotografie zachycuje následky novoročního veselí na jedné z ulic anglického Manchestru. V popředí zasahuje policie proti agresivnímu muži. Na jejich zásah hledí žena, která rozhořčeně jejich směrem promlouvá. V pozadí pak leží na zemi další muž, pravděpodobně zmožen oslavami.

Situaci zachytil fotograf na volné noze Joel Goodman a publikována byla ve fotogalerii serveru Manchester Evening News. Za popularitou fotografie ale stojí jiný novinář - a to Roland Hughes z britské stanice BBC, který fotografii 1. ledna umístil na sociální síti Twitter. Do tohoto okamžiku ji sdílelo přes 26 tisíc lidí, další stovky ji na internetu prezentovaly v jiných verzích.

Jak uvádí server The Guardian, fotografie je přirovnávána k renesančním dílům. Někteří uživatelé rovněž upozorňují, že fotografie má znaky Fibonacciho spirály, která byla významnými umělci v minulosti užívána pro dosažení rovnováhy.

Byla to ale právě Hughesova slova, že fotografie vypadá jako umělecké dílo, co přimělo mnohé uživatele pomocí počítačových úprav z fotografie umělecký kousek vytvořit. ̈

Stranou pak nezůstali ani vtipálci, kteří opilého muže z pozadí fotografie využili pro své parodické snímky. V nich se muž objevuje jako součást Michelangelova díla nebo jako symbol svobody.

I přes velkou popularitu a chválu snímku však zůstává jeho autor Joel Goodman skromný. „Takový snímek je v podstatě jen o tom být ve správný čas na správném místě - což jsem náhodou byl.“

melIva Melíšková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.