Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie a Rusko si vyhostily diplomaty. Ani jedna strana to nechce komentovat, k ‚nepřátelské‘ akci došlo potají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Paříž/Moskva Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém webu francouzský hospodářský list Les Echos s odvoláním na nejmenované „spolehlivé zdroje“. Od francouzského listu mezitím převzala toto odhalení i další média, úřady se nicméně zdržují vyjádření. „Bez komentáře,“ uvedlo francouzské velvyslanectví v Moskvě. „Nekomentujeme,“ odvětilo ruské ministerstvo zahraničí na dotaz agentury Interfax.

Koncem loňského roku byl podle francouzského deníku přistižen při špionáži pracovník ruského velvyslanectví v Paříži, oficiálně se věnující ekonomickým záležitostem. Francie jej následně vyhostila. Rusko v odvetě vyhostilo jednoho z pracovníků ekonomického úseku francouzského velvyslanectví v Moskvě. O podniknutých krocích ale úřady veřejně neinformovaly.

V únoru ruské ministerstvo zahraničí veřejně oznámilo, že vyhostilo estonského diplomata v odvetě za vyhoštění ruského diplomata z Tallinnu. Mluvčí ruské diplomacie při této příležitosti zdůraznila, že vyhoštění ruského diplomata bylo „naprosto bezdůvodné“. 

Ministerstvo zahraničí si předvolalo estonského velvyslance, kterému byl předán „rozhodný protest“ a také byl informován o vyhoštění jednoho z diplomatů z estonského zastoupení v Moskvě. Moskva podle mluvčí důsledně usiluje o rozvoj vztahů dobrého sousedství, ale „estonská strana opět předvedla, že není připravena překonat své ničím nevyprovokované nepřátelství“.

Ještě dříve Rusko vyhostilo po diplomatovi z Německa, Polska a Švédska za údajnou účast na protivládních protestech - a oznámilo tento krok právě během návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Dotčené tři státy zareagovaly recipročně, jak je v diplomacii obvyklé, a vyhostily po jednom ruském diplomatovi.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.