Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útočník ve francouzském Annecy pobodal čtyři děti, bylo jim kolem tří let

Svět

  11:19aktualizováno  19:54
Ve východofrancouzském městě Annecy ve čtvrtek ráno útočník pobodal šest lidí, z toho čtyři děti ve věku do tří let. Podle francouzského tisku útočil jednatřicetiletý Syřan, jenž se hlásí ke křesťanství a jehož policie zadržela. Podle vyšetřovatelů se zatím nezdá, že by šlo o teroristický útok. Stav pěti zraněných byl i dnes večer vážný.

Muž ozbrojený nožem zaútočil na děti ve věku od 22 měsíců do tří let v parku poblíž Annecyského jezera kolem 9:45 SELČ. Dvě ze zraněných dětí jsou cizinci - jedno z Nizozemska a další z Británie.

Podle svědků, s nimiž hovořila televize BFM TV, se po útoku pokusil útočník utéct a napadl staršího člověka, než ho rychle zadržela policie.

„Důvod útoku musíme teprve určit,“ uvedla prokurátorka Line Bonnetová-Mathisová. Nic zatím podle ní nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin. Později prokuratura oznámila, že podezřelý je ve vazbě kvůli pokusu o vraždu.

Podle prokurátorky stav čtyř dětí a jednoho dospělého byl ve čtvrtek večer stále vážný. Nejmladší dítě bylo převezeno do nemocnice v Ženevě. Zdravotní stav dětí byl podle Bonnetové-Mathisové „extrémně křehký“, a to i kvůli jejich nízkému věku. Jeden z poraněných dospělých byl postřelen během zásahu policie proti útočníkovi, který neměl podle vyšetřovatelů komplice.

Údajným útočníkem je muž ze Sýrie narozený v roce 1991, píše AFP. Podle švédských imigračních úřadů dostal v roce 2013 neomezený trvalý pobyt v zemi a několikrát se neúspěšně pokusil získat i švédské občanství.

Loni v listopadu požádal žádost o azyl ve Francii, která ji však zamítla, protože muž získal již ochranu ve Švédsku. Podle bývalé manželky muže, se kterou mluvila agentura AFP, se Syřan odstěhoval do Francie přes osmi měsíci právě kvůli zamítnutým žádostem o občanství.

Podle AFP se hlásil ke křesťanství a na záběrech z útoku je slyšet, jak křičí „ve jménu Ježíše Krista“. Podle premiérky Borneové o muži neměly poznatky tajné služby a předpokládaný útočník neměl ani psychiatrický záznam. Podle médií útočil bezdomovec. Prokuratura později dodala, že podle ní nebyl muž pod vlivem alkoholu či drog.

„Naprosto zbabělý útok dnes ráno v parku v Annecy. Děti a jeden dospělý se ocitli mezi životem a smrtí,“ uvedl na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. „Národ je v šoku. Myslíme na ně, na jejich rodiny a záchranné složky,“ dodal. Britský premiér Rishi Sunak označil útok za otřesný.

Poslanci a členové vlády dnes v Národním shromáždění přerušili debatu a minutou ticha uctili zraněné i jejich rodiny, k čemuž je vyzvala předsedkyně Yaël Braunová-Pivetová. K činu se vyjádřila řada francouzských politiků. Zástupci a krajní pravice podle agentury AFP v reakcích kritizovali nekontrolovanou migraci. „Masivní migrace zabíjí,“ uvedl šéf poslanců pravicových Republikánů Olivier Malreix.

„Je potřeba znovu projednat celou naši migrační politiku a mnoho evropských pravidel,“ uvedl šéf krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Annecy

Annecy

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,