Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie chce dopadnout střelce ze Štrasburku ‚živého či mrtvého‘. Pátrají stovky policistů

Svět

  14:33aktualizováno  18:57
Štrasburk/Berlín - Stovky policistů ve čtvrtek ve východní Francii i v sousedním Německu dále pátrají po Chérifovi Chekattovi, který v úterý údajně střílel na návštěvníky vánočního trhu ve Štrasburku. Jeho řádění podle aktuální bilance nepřežili čtyři lidé, více než deset dalších je zraněných. Úřady ho chtějí dopadnout bez ohledu na to, zda bude živý či mrtvý, řekl ve čtvrtek v televizi Cnews mluvčí francouzské vlády. Vyšetřovatelé také zadrželi pátou osobu blízkou údajnému pachateli.

Den poté: speciální policejní jednotka na francouzsko-německé hranici po útoku ve Štrasburku. foto: Reuters

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je na útěku. Na místě byl i Čech

Štrasburská čtvrť Neudorf, kde v úterý večer střelec zmizel policistům, byla ve čtvrtek dějištěm rozsáhlé policejní operace a zprvu nebylo jasné, zda nejde přímo o snahu zadržet hlavního podezřelého. Prohlídky domů ale kolem 17:00 skončily, aniž policie kohokoli odvedla.

Francouzská média zároveň informovala o zadržení páté osoby blízké hlavnímu podezřelému. Agentura AFP s odvoláním na zdroj na pařížské prokuratuře napsala, že jde o muže, který není Chekattovým rodinným příslušníkem. Policie také ve čtvrtek údajně prohledala pařížské bydliště sestry údajného střelce, která zároveň absolvovala výslech, aniž by byla zatčena.

„To je jedno. Nejlepší by bylo ho co nejrychleji najít,“ uvedl vládní mluvčí Benjamin Grievaux na otázku, zda policisté dostali instrukce ohledně toho, jestli mají chytit Chekatta, který byl delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci, živého či mrtvého. Podle svědků při útoku vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Pařížský prokurátor Rémy Heitz uvedl, že si vánoční trh jako terč útoku mohl vybrat jako náboženský symbol.

Francouzské úřady ve čtvrtek uvedly, že čtyři lidé jsou mrtví. Je mezi nimi i muž, u něhož nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt). Jednou z obětí je 45letý turista z Thajska. Mužem ve stavu mozkové smrti je italský novinář, kterému projektil uvízl v blízkosti lebky a páteře, a tak ho lékaři nemohli operovat, uvedla agentura DPA. Další čtyři lidé jsou ve vážném stavu, osm se léčí s menšími zraněními.

Média si všímají také příběhu 45letého muslima Kamala Naghchbanda, kterého zasáhla kulka do hlavy, když s rodinou odcházel z restaurace. Muž byl od úterního večera rovněž ve stavu mozkové smrti a ve čtvrtek zahynul. Jeho bratranec řekl televizi BFMTV, že tento automechanik původem z Afghánistánu „utekl ze země zmítané válkou... aby jej nakonec zabila kulka“ ve Francii.

Památka obětem útoku ve Štrasburku.
Francouzský voják hlídkující na vánočních trzích ve Štrasburku.

Pravděpodobný střelec Chekatt má bohatou kriminální minulost a byl delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci. Po 29letém rodákovi ze Štrasburku se severoafrickými kořeny pátrá ve Štrasburku a okolí více než 700 policistů. Agentura Reuters připomíná, že policii trvalo čtyři měsíce, než našla Salaha Abdeslama, označovaného za jednoho z teroristů, kteří 13. listopadu 2015 při atentátech v Paříži zavraždili 130 lidí.

Policie po úterním útoku ve Štrasburku zřídila kontrolní stanoviště na hranici s Německem a vyslýchá lidi spojené s Chekattem. V Německu příslušníci bezpečnostních složek po Chekattovi pátrají hlavně ve městě Kehl, který od Štrasburku dělí jen hraniční Rýn. Kontrolují auta, tramvaje, vlaky, ale i lidi, kteří po mostě přes Rýn přicházejí z Francie.

Německé spolkové zastupitelství ve středu proti Chekattovi zahájilo řízení kvůli vraždě, pokusu o vraždu a těžkému ublížení na zdraví. Mluvčí státního zastupitelství agentuře DPA řekla, že se tak stalo kvůli mimořádnému významu tohoto případu i kvůli tomu, že při úterním atentátu šest Němců utrpělo psychické trauma.

Německý portál rbb24 s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsal, že než začal střílet po lidech na vánočním trhu, volal Chekattovi kdosi z Německa. Chekatt však telefon nezvedl. Jde prý o indicii, že měl vazby na sousední zemi. Tam byl předloni odsouzen k vězení za vloupání.

Podle sousedů ze sídliště, kde údajný útočník žil, šlo o typického mladého muže, který spíše než tradiční muslimský oděv nosí tepláky a tenisky. Policie v jeho bytě našla pistoli a granát a také písemný vzkaz vyzývající k džihádu, napsal deník Les Dernières Nouvelles d’Alsace.

Autor: