Zpráva tvrdí, že hnutí šíří islamismus zdola. Vytváří „ekosystémy na místní úrovni“, jejichž cílem je strukturovat život muslimů od narození do smrti.
„Společenské normy, závoj, vousy, oblékání, půst jsou postupně vnucovány, jak se ekosystém upevňuje,“ píší autoři. „Dochází k tomu, že se zpřísňují náboženské zvyklosti, dívky ve velké míře nosí abáju (druh svrchního oděvu zakrývající celé tělo) a masivně a viditelně se zvyšuje počet mladých dívek, které nosí islámské šátky. Některým z nich je pouhých pět nebo šest let.“
Francouzští představitelé v této souvislosti mluví o novém fenoménu, takzvaném entrismu, který se liší od známějšího separatismu neboli vytváření paralelní islamistické společnosti. „Entrismus znamená zapojení se do republikánské infrastruktury s cílem změnit ji zevnitř,“ cituje stanice BBC nejmenovaného činitele z Elysejského paláce.
Muslimské bratrstvo operuje prostřednictvím s ním spojených uskupení v oblasti vzdělávání či náboženství. Organizace v jednotlivých oblastech spolu navzájem spolupracují. Patří mezi ně například střední škola Averroès v Lille, školní skupina Al-Kindi poblíž Lyonu a dva Evropské instituty humanitních věd, které se zaměřují na výuku arabštiny a koránu.
Dokument uvádí, že islamistické hnutí síří své ideje především prostřednictvím organizace Muslimové ve Francii. Tvrdí, že s Muslimským bratrstvem je spojeno přibližně sedm procent z 2 800 muslimských modliteben ve Francii.
Lobbing v Bruselu
Portál Politico podotýká, že podle zprávy islamisté provádí i „významné lobbistické aktivity“ v Bruselu, kde se snaží prosadit kriminalizaci rouhání a prosadit „jednotlivou“ vizi náboženské svobody, která je v rozporu s francouzským přísným modelem sekulárního státu odděleného od náboženství. Zvláště se zaměřují na Evropský parlament a jeho poslance.
Muslimské bratrstvo pro tyto účely podle zprávy využívá evropské muslimské organizace, jako je Rada evropských muslimů (CEM) a Fórum evropských muslimských mládežnických a studentských organizací (FEMYSO). Členové vnitřního kruhu Muslimského bratrstva jsou údajně členy CEM a FEMYSO, které funguje jako „výcviková struktura“ pro představitele hnutí. FEMYSO obvinění odmítá.
Podle autorů zprávy Muslimské bratrstvo ztrácí vliv na Blízkém východě a severu Afriky a proto se za pomoci peněz od Kataru a Turecka zaměřuje na Evropu. Hnutí zakázali v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Sýrii, Egyptě, Rusku a Jordánsku.
„Věci jsou velmi jasné. Šíří se tichý islamismus, který se snaží proniknout do sportovních, kulturních, společenských a dalších sdružení,“ komentoval zprávu francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau, podle něhož „konečným cílem je zatlačit celou francouzskou společnost směrem k právu šaría“.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu kvůli zprávě svolal Radu obrany a národní bezpečnosti, kde zasedl i premiér François Bayrou nebo ministři zahraničí a školství. Prezident radě sdělil, že stávající opatření proti šíření politického islamismu v zemi jsou nedostatečná, proto vládu požádal, aby do červnového zasedání formulovala nové návrhy.
Zpráva se stala tématem i na francouzské politické scéně. Zatímco předseda krajně pravicového Národního sdružení (RN) Jordan Bardella vyzval k zákazu Muslimského bratrstva, vůdce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak mluvil o islamofobii překračující meze.