Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Novoroční série vražd žen zacloumala s Francií. Vláda o tom skandálně mlčí, volají aktivisté

Akce připomínající oběti femicid ve francouzském Toulouse (16. října 2021) foto: Profimedia.cz

Francouzští bojovníci za práva žen požadují tvrdší opatření v boji proti násilí na ženách poté, co během prvního dne nového roku přišla o život rukou někdejších či současných partnerů trojice žen. Aktivisté francouzskou vládu viní, že o případech mlčí a dívá se stranou, přestože počet femicid, neboli vražd žen spáchaných na základě jejich pohlaví, v zemi roste.
  18:10

Série hrůzných nálezů odstartovala v sobotu v Saumuru na západě Francie, kde policie objevila ubodanou osmadvacetiletou vojačku. Vyšetřovatelé krátce poté zadrželi v souvislosti s případem jednadvacetiletého muže, rovněž vojáka. Podle lokálních médií jde zřejmě o ženina expartnera.

O několik hodin později policie zamířila do východofrancouzského Meurthe-et-Moselle, kde obyvatelé nahlásili hlasitý spor u sousedů. Strážníci na místě objevili tělo šestapadesátileté ženy s nožem v hrudi. Vyšetřovatelé z vraždy podezírají manžela oběti.

V neděli pak policisté na pozemku v Nice objevili v kufru auta tělo pětačtyřicetileté ženy, jež byla uškrcena. K hádce s obětí, která vygradovala k násilnému střetu, se následně přiznal ženin šedesátiletý exmanžel. Policie v souvislosti s případem zadržela také jejich čtyřiadvacetiletého syna, v jehož autě se tělo nacházelo.

Trojice vražd okamžitě vyvolala pobouření na sociálních sítích, kde lidé viní francouzskou vládu, že se dívá stranou. „Vláda o ‚ponurém‘ začátku roku skandálně mlčí,“ uvedl kolektiv #NousToutes bojující za práva žen. Doplnil, že násilí ze strany partnera nahlásí ve Francii 220 tisíc žen ročně, ale soudy konají jen v minimu případů.

„Tyto vraždy nejsou ojedinělými případy. Nejsou to občasné zprávy. Jde o neustálé násilí. Systém má na těchto vraždách podíl, protože soustavně banalizuje sexuální násilí. To je důvod, proč je mlčení vlády pobuřující,“ uvedla Lena Ben Ahmedová z #NousToutes.

Ve Francii se v loňském roce odehrálo nejméně 113 femicid, což je nárůst oproti 102 oficiálně zaznamenaným femicidám v roce 2020. Rok předtím bylo v zemi zavražděno rekordních 146 žen.

Organizace FPCE, která data za loňský rok zveřejnila, nicméně uvádí, že jde o přibližné a jednoznačně podhodnocené číslo, neboť řada vražd podle ní nebyla v rámci vyšetřování do kategorie femicid započítána.

„Ne, nejde o rodinná dramata nebo zločiny z vášně. Jsou to vraždy prováděné frustrovanými muži, kteří si myslí, že mají právo zabíjet. Muži, kteří si kvůli patriarchálnímu vzdělání myslí, že vlastní své ženy a děti a mohou s jejich životy naložit, jak chtějí,“ dodala organizace.

Proti pachatelům je třeba přitvrdit, líčí experti

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin loni oznámil nová opatření pro boj proti násilí páchanému na ženách, včetně upřednostnění stížností na partnerské násilí nebo zajištění, aby každá policejní stanice měla alespoň jednoho strážníka vyškoleného na zacházení s ženskými oběťmi.

„Počet zásahů policie kvůli násilí v rámci rodiny zůstává velmi vysoký. Za rok 2020 jsme jich zaznamenali přes 400 tisíc, což je 45 každou hodinu,“ uvedl Darmanin. „Neuplyne den, aby policie neosvobodila ženu nebo děti, které jsou drženy jako rukojmí,“ dodal.

Podle odborníků však tento postup nestačí. Ředitelka Národní federace solidarity žen Françoise Briéová v reakci na novoroční sérii vražd uvedla, že je ve Francii zapotřebí mnohem tvrdší legislativa. 

„Kromě důslednějšího a přísnějšího potrestání viníků je důležité ženám například umožnit, aby mohly skrývat adresu, kde žijí poté, co samy nebo s dětmi opustily dům násilného partnera,“ uvedla.

„Potřebujeme školení, vzdělávání, prevenci od mladého věku ve školách. Vyzýváme všechny kandidáty na post francouzského prezidenta, aby dali voličům konkrétní sliby, jak finančně, materiálně a personálně přispějí k řešení sexualizovaného násilí,“ uvedla Ben Ahmedová.

Autor: