Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie hlásí první úmrtí na koronavir mimo Asii, šlo o čínského turistu

Koronavirus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus (ilustrační foto) | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila v sobotu podle agentury AFP ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud lidé jen v Číně, na Filipínách a v Japonsku.

Francouzský případ je „první mimo Asii, první v Evropě“, upozornila ministryně Buzynová. Čínský turista podle ní přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit. 

„Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu,“ uvedla v sobotu Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.

Pracovníci v ochranném oblečení kontrolují zavazadla evakuovaných osob z Číny...
Po přistání francouzského speciálu v Marseille.

Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla „v přísné izolaci“ i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové „není důvodem k znepokojení“. Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.

Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který před tím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny.

V pevninské Číně na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem zemřelo více než 1500 osob, jeden člověk zemřel také v čínském samosprávném městě Hongkong. Počet nakažených na celém světě přesáhl 67.000. Naprostá většina lidí, kteří se koronavirem nakazili, žije v Číně. Kromě Asie, Austrálie, Severní Ameriky a Evropy se první případ nákazy prokázal také v Africe. Koronavirus se v pátek potvrdil u 33letého cizince v Egyptě. Státní příslušnost pacienta egyptské úřady nesdělily.

Výběr událostí kolem nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru:

1. prosince 2019 - V čínském městě Wu-chan v centrální provincii Chu-pej se - podle výsledků pozdějšího výzkumu zdravotníků - objevil první případ nákazy člověka novou formou koronaviru.

31. prosince 2019 - Úřady z Wu-chanu informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o 27 případech pacientů se zápalem plic neznámého původu. Jednalo se o stánkaře z tržnice s mořskými plody, jež byla později identifikována jako místo, kde se nový koronavirus poprvé objevil.

1. ledna 2020 - Byla uzavřena tržnice, kde se nákaza objevila, oficiálně kvůli renovacím. Až o tři týdny později úřady uvedly jako důvod uzavření dezinfekci.

5. ledna 2020 - Čínské úřady uvedly, že epidemie neznámé formy zápalu plic není způsobena virem SARS, MERS ani ptačí chřipky.

8. ledna 2020 - WHO informovala, že epidemii v Číně mohl způsobit nový typ koronaviru.

11. ledna 2020 - Čína informovala o prvním úmrtí na nové onemocnění. Obětí se stal 61letý muž, který už před nákazou trpěl zdravotními problémy a zemřel 9. ledna na selhání srdce.

13. ledna 2020 - O prvním nakaženém mimo území Číny informovalo Thajsko, jednalo o 61letou ženu, která do země přijela z Wu-chanu.

21. ledna 2020 - Čínské úřady oznámily, že nový koronavirus se může šířit z člověka na člověka.

23. ledna 2020 - Čína ve snaze zabránit dalšímu šíření nemoci odvolala všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku. Úřady také prakticky izolovaly Wu-chan s 11 miliony obyvatel, do karantény se později dostala i další města, kde celkem žijí desítky milionů lidí.

24. ledna 2020 - Ve Francii se jako v první evropské zemi objevily dva případy nákazy novým koronavirem.

29. ledna 2020 - Řada leteckých společností začala rušit všechny přímé spoje s pevninskou Čínou.

- Světová atletická federace zrušila halové mistrovství světa, které se mělo od 13. do 15. března konat v čínském Nan-ťingu.

30. ledna 2020 - Rusko se rozhodlo uzavřít svou hranici s Čínou na Dálném východě.

  • České ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany.
  • WHO kvůli epidemii vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Organizace tak učinila teprve pošesté ve své historii.
  • Čínské úřady informovaly, že nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií země včetně Tibetu.

31. ledna 2020 - Po Japonsku začaly své občany z Wu-chanu evakuovat i další země.

2. února 2020 - Filipíny oznámily první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu. Obětí byl 44letý muž pocházející z Wu-chanu.

3. února 2020 - Česká vláda rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů mezi Českem a Čínou.

- Čínští vědci oznámili, že hlavním zdrojem nákazy byli s největší pravděpodobností netopýři.

4. února - V Jokohamě zakotvila výletní loď Diamond Princess, na jejíž palubě se nachází 3400 cestujících a členů posádky a na které vypukla epidemie nové nemoci. Tamní úřady se rozhodly držet loď v karanténě, na lodi dosud onemocnělo 285 lidí.

5. února 2020 - Čínská televize uvedla, že vědci na univerzitě v Če-ťiangu našli účinný přípravek na léčbu nakažených. Podobně experti v Británii televizi Sky News řekli, že učinili zásadní průlom ve vývoji vakcíny.

7. února 2020 - Na nové onemocnění zemřel čínský lékař Li Wen-liang, který se už v prosinci snažil varovat před novým koronavirem.

9. února 2020 - Nemoc způsobená novým koronavirem překonala s 805 oběťmi epidemii SARS, na kterou v letech 2002 až 2003 zemřelo ve světě 774 lidí.

11. února 2020 - WHO začala označovat nemoc způsobenou novým typem koronaviru jako COVID-19. WHO také uvedla, že vakcína proti viru by mohla být k dispozici za 18 měsíců.

- Počet obětí v pevninské Číně přesáhl tisícovku.

12. února 2020 - Automobilová federace FIA odložila na neurčito Velkou cenu Číny formule 1 v Šanghaji, která se měla konat 19. dubna.

13. února 2020 - Japonsko oznámilo jako druhá země po Filipínách mimo Čínu úmrtí na COVID-19. Žena ve věku mezi 80 a 90 lety žila v prefektuře Kanagawa sousedící s Tokiem.

14. února 2020 - Podle českého ministerstva zdravotnictví bylo v ČR dosud testováno 76 lidí, výsledky všech byly negativní.

15. února 2020 - Francie ohlásila první případ úmrtí na COVID-19 . Zemřel 80letý čínský turista. Francouzský případ je první mimo Asii a první v Evropě.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!