3. března 2016 11:39, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie hrozí Británii: Když vystoupíte z EU, pustíme k vám migranty

„Pane Camerone? Vydržte, máme pro vás zprávu.“ Nápis na zdi jednoho z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Pane Camerone? Vydržte, máme pro vás zprávu.“ Nápis na zdi jednoho z... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/LONDÝN Pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, nechá Francie volně proudit migranty přes Lamanšský průliv do Británie. Prohlásil to v rozhovoru s listem The Financial Times francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron.

Ve francouzském přístavu Calais v současné době táboří v provizorních podmínkách tisíce migrantů v naději, že se jim podaří dostat se přes Lamanšský průliv na britské ostrovy. „Ve chvíli, kdy se tento vztah (Británie a EU) rozpadne, běženci již nebudou v Calais,“ podotkl ve středečním rozhovoru Macron.

V takzvané Džungli žijí tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším...
Zástupce místního prefekta Vincent Berton řekl, že se zasahuje v asi dvou...

Francie umožňuje nyní Británii provádět hraniční kontroly na francouzské straně, tato dohoda by ale v případě vystoupení Británie z EU byla podle Macrona zrušena.

Macron se svou hrozbou Londýnu přišel krátce před čtvrteční schůzkou francouzského prezidenta Françoise Hollanda a britského premiéra Davida Camerona. Hlavními tématy jejich jednání mají podle agentury AFP být právě situace v Calais a chystané referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Macron v interview rovněž řekl, že Paříž by v případě odchodu Británie z EU mohla začít lákat bankéře, aby přesídlili z Londýna do Francie.

Před zrušením britských pohraničních kontrol v Calais varoval minulý měsíc premiér Cameron, který podporuje setrvání Británie v EU poté, co pro svoji zemi vyjednal v Evropské unii jisté výjimky. Cameron tehdy řekl, že v případě zrušení členství Británie v EU „nic nezastaví tisíce lidí, aby za jedinou noc překročily Lamanšský průliv“.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.