Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie je ve střehu: 'Nevíme kdy a kde, ale k atentátu islamistů dojde'

Francouzská policie, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie, ilustrační foto | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francie zvýšila bezpečnostní pohotovost po varování tajných služeb, že zemi hrozí bezprostřední nebezpečí sebevražedného pumového atentátu islámských radikálů. Prezident Nicolas Sarkozy dnes v Paříži svolal Radu pro národní obranu a bezpečnost, která se situací zabývala.

Jižně od metropole mezitím zablokovala železniční dopravu zpráva o podezřelém zavazadle, v němž údajně byla umístěna bomba. Poplach se ukázal jako planý.

"Hrozba je skutečná, naše ostražitost vzrostla," varoval francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux před možným teroristickým útokem.

Druhý nejvyšší stupeň
Neupřesnil, jaká opatření přesně Francie přijala. Podotkl však, že na čtyřstupňové škále teroristického rizika byl zatím vyhlášen druhý nejvyšší stupeň.

"Nevíme, kdy a kde dojde k atentátu, ale víme, že bude," citovala agentura AFP představitele, který si nepřál být jmenován.

Prezident Sarkozy dnes odpoledne v Paříži svolal Radu pro národní obranu a bezpečnost, orgán koordinující činnost francouzských silových a špionážních struktur. Jednání se podle médií zúčastnil premiér François Fillon a ministr obrany Hervé Morin. Kromě hrozby teroristického atentátu se rada zabývala i osudem pěti Francouzů, které minulý týden unesli v africkém Nigeru neznámí ozbrojenci.

Opuštěné zavazadlo z podezřelým obsahem
V okolí města Massy jižně od Paříže byla v úterý na dvě hodiny zablokována železniční doprava, když policie nalezla opuštěné zavazadlo s podezřelým obsahem. Jako bomba vyhlížel obsah balíku dokonce i v policejním scanneru.

Podle pozdější zprávy byla ale v zavazadle nalezena jen sada baterií, šampon a papírové ubrousky.

Podle agentur AP a AFP informace o hrozbě teroristického útoku přišla ve čtvrtek ze zahraničí a bylo zahájeno předběžné vyšetřování s cílem prověřit podezření, že jistá žena hodlá spáchat v Paříži sebevražedný atentát.

Policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, řekl, že v zemi obnovily aktivitu dvě dosud "spící" sítě přívrženců islámské svaté války (džihádu).

Stalo se tak poté, co do Francie přijelo několik muslimských radikálů, nejspíš z Pákistánu a Afghánistánu.

Bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin, který je hlavním pravicovým odpůrcem současné vlády, nicméně zveřejňování podobných informací o teroristické hrozbě kritizoval. "Je důležité přijímat opatření, jednat," řekl. "Vytváření paniky všude v zemi ničemu neposlouží," dodal s tím, že o národní bezpečnosti by se mělo mluvit opatrně.

Také opoziční socialisté nesouhlasí se způsobem, jakým byla veřejnost o teroristické hrozbě informována. "Říkají nám, že je tu hrozba, ale kdo, co, jak chce spáchat, o tom neřeknou nic," tvrdil socialistický poslanec Jean-Christophe Cambadélis.

Francie se stala dějištěm útoků islámských extremistů naposledy v létě 1995, kdy si útoky vyžádaly osm mrtvých a na 200 zraněných.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?