130 let
Guillaume Rozier.

Guillaume Rozier. | foto: ČTK

Mladý ‚ajťák‘ vytvořil lepší systém k registraci očkování než vláda. Ve Francii ho nazvali datovým zázrakem

Svět
  •   5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Pětadvacetiletý Guillaume Rozier vyrostl ve francouzském Savojsku. Od mládí měl pozitivní vztah k technologiím, a tak se rozhodl, že bude studovat v Nancy na škole Télécom, která se specializuje na informatiku. Když ve Francii na začátku roku 2020 vypukla koronavirová epidemie, došlo mu, že přestože jsou všechna data o nakažených, vyléčených či zesnulých veřejně dostupná, neexistuje portál, na kterém by si je mohli Francouzi prohlédnout a pochopit je.

Jeho pozornost zpočátku upoutala podobnost mezi vývojem pandemie v Itálii a Francii. A na svém webu a twitterovém účtu začal sdílet porovnání křivek nákazy těchto dvou zemí. „Měl jsem odjet na stáž do Lucemburku, ale kvůli pandemii jsem nemohl. No a tak jsem prostě místo toho, abych se koukal na Netflix, začal seskupovat data o pandemii,“ popsal mladý inženýr pro deník Le Figaro.

Očkovací portál hlásí výpadky, lidé mají problémy se stahováním certifikátů o očkování či testu

O pár týdnů později vytvořil tzv. Covidtracker – webovou stránku bez reklam, na které se zdarma mohl kdokoliv podívat na data o vývoji pandemie v zemi galského kohouta.

Všechny surové informace transformoval do grafů a map tak, aby je mohl pochopit opravdu kdokoliv.

Rezervace očkování kolabovala. Za první hodinu se registrovalo přes 44 tisíc seniorů, 2 tisíce má termín

Během pár dnů se z Covidtrackeru stala jedna z nejnavštěvovanějších webových stránek v zemi. Letos v březnu navštívilo stránku na 10 milionů unikátních uživatelů, což ve Francii se 67 miliony obyvatel není vůbec špatné číslo.

Lepší než vláda

Brzy se k Rozierovi připojili další lidé. Loni v březnu se na Covidtrackeru začal podílet třeba dvaadvacetiletý Elias Orphelin. „Nejsem epidemiolog, jsem marketingový analytik,“ uvedl Orphelin pro stanici RFI. „Ale když ve Francii začal lockdown, chtěl jsem najít způsob, jak pomoci své zemi.“ Nyní je součástí týmu čtyřiceti dobrovolníků, kteří vytahují každodenně data z vládních zdrojů a transformují je do vizuálně pochopitelných grafů. Jak říkají, „aby data mluvila k lidem“.

Když letos v lednu začala ve Francii očkovací kampaň, Guillaume Rozier přišel s dalším velmi užitečným projektem. Vaccintracker monitoroval, kolik dávek již bylo kde podáno. V dubnu pak spustil ViteMaDose (Rychle mou dávku), server, který ulehčil lidem zajistit si schůzku u doktora k získání vakcíny a schraňoval i data o rezervacích.

„Zajímavé je, že na počátku bylo ViteMaDose jen aplikací. Nyní funguje napříč všemi platformami a můžete si v ní zarezervovat i očkování,“ popsal Orphelin. „Vláda za námi přišla a řekla: ‚O. k., udělali jste něco mnohem lépe než my, jak bychom vám mohli pomoci, abychom urychlili očkovací kampaň?‘“

Systém žádanek na testování měl opět výpadek, problémy byly už v pátek. Odběrová místa situaci ustál

V mnoha případech se ale stalo, že se tým dobrovolníků nemohl dostat k některým datům. O to příjemnější bylo překvapení, že stačil třeba jen jeden příspěvek Roziera na sociální sítě a vláda jeho týmu data okamžitě poskytla. „Myslím, že náš úspěch tkví i v tom, že nejsme vyloženě spojeni s vládou, ani nás nesponzoruje žádná farmaceutická společnost. Díky tomu nám i lidé více věří,“ konstatoval Orphelin.

V polovině května se zrodilo další Rozierovo dítě, portál Chronodose. Ten vyhledává nenaplněné rezervace a umožňuje lidem „zaskočit si“ pro zbývající vakcíny. Tedy pomáhá v případech, kdy se někdo nedostavil k zarezervovanému očkování, aby dávka nevyšla nazmar.

Chronodose byl spuštěn tak jen týden před tím, než prezident Emmanuel Macron oznámil, že vláda umožní všem bez závislosti na věku, aby se nechali očkovat.

Učinil pandemii čitelnou

Rozierových projektů si samozřejmě začala všímat i média. Například deník Le Monde jej nazval „datovým zázrakem“, Les Échos o něm hovořilo jako o „nejslavnějším datovém analytikovi současnosti“, server Franceinfo napsal, že Rozier se stal tím, kdo „učinil pandemii čitelnou“. Twitterový účet mladého inženýra začal sledovat i samotný prezident Macron. A v polovině května se mu dostalo i pozornosti od politiků.

Čeští lékaři užívají zastaralé nástroje, čekárny jsou plné. Řešením je telemedicína, míní IT specialista Mařík

Francois Jolivet, zákonodárce z Macronovy strany Republika na pochod!, vyzval ministra zdravotnictví Oliviera Vérana, aby Roziera ocenil nejvyšším francouzským vyznamenáním, Řádem čestné legie. Ministr však oponoval, že příjemci tohoto vyznamenání by měli být starší šestatřiceti let. O pár dní později však navrhl pro datového inženýra druhé nejvyšší ocenění – Národní řád za zásluhy.

V sobotu 22. května se Guillaume Rozier stal nejmladším letos oceněným rytířem v rámci řádu. Jde o unikátní záležitost, jelikož tento řád, který zavedl generál Charles de Gaulle, dostávají zpravidla lidé za službu pro stát za nejméně deset let práce. „Bylo to opravdu zasloužené,“ komentoval Rozierovo ocenění ministr Véran na Twitteru.

Autor: Martin Hampejs
  • Vybrali jsme pro Vás