Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Francouzská horká noc. Tisíce policistů v akci, stojící doprava i zákaz vycházení

  16:35aktualizováno  22:21
Francie kvůli nepokojům vyvolaným smrtí sedmnáctiletého mladíka Nahela M. při policejní dopravní kontrole povolala do služby na čtvrteční večer na čtyřicet tisíc policistů a četníků. Celkem pět tisíc jich je povoláno do služby jen v Paříži, uvedl podle stanice BFM TV ministr vnitra Gérald Darmanin.

Kromě výrazného posílení počtu policistů a četníků v ulicích metropole a dalších měst byla ve čtvrtek ve 21 hodin v Paříži zastavena veřejná doprava. Město Clamart u Paříže vyhlásilo zákaz nočního vycházení. Zákaz platí až do pondělí, uvedla AFP. Clamart se v noci na čtvrtek zařadil mezi dějiště nepokojů, demonstranti tam zapálili tramvaj. Místní představitelé uvedli, že smyslem nočního zákazu vycházení je obnovit ve městě klid a pořádek.

„Naše doprava není terčem pro násilníky a vandaly!“ napsala na Twitteru také Valérie Pécresseová, šéfka regionu Ile-de-France, který obklopuje Paříž. Ministři francouzské vlády se rozjeli do oblastí zasažených násilnostmi a vyzývali ke klidu.

Následky pietní akce vzpomínající na zastřeleného Nahela M. ve francouzském Nanterre. Mladého muže zabil policista při dopravní kontrole. (29. června 2023)

Svůj původně ohlášený program zrušila i premiérka Élisabeth Borneová a namísto toho zamířila do Garges-les-Gonesse, kde v noci demonstranti podpálili radnici. Prezident Emmanuel Macron násilí v ulicích označil za „neomluvitelné“, zároveň však řekl, že je střelba policisty na mladého Francouze neodpustitelná. Vládní politici varovali, že nedovolí pokračování násilností.

Ty propukly v několika francouzských městech v noci na čtvrtek. Hněv davu vyvolala policejní dopravní kontrola, při níž zemřel sedmnáctiletý Nahel M. Mladík přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž se severoafrickými kořeny brzy nato zemřel.

Epicentrem protestů bylo Nanterre na severozápadním předměstí Paříže, potyčky mezi protestujícími a policií však zažilo také Toulouse nebo Lille. Demonstranti zapálili i autobus, tramvaj nebo budovu radnice.

„Noc nepřípustného násilí proti symbolům republiky: zapálené nebo napadené radnice, školy a policejní stanice. 150 zatčených. Vyjadřuji podporu policistům, četníkům a hasičům, kteří se tomu odvážně postavili. Hanba těm, kteří nevyzvali ke klidu,“ napsal ministr ve čtvrtek ráno na Twitteru.

Střety demonstrantů s policií si vyžádaly 170 zraněných strážců zákona, nikdo z nich není podle Darmanina v ohrožení života. Později ministr dodal, že policie zadržela přes 180 výtržníků. Část politiků, zejména z krajní pravice, volá po vyhlášení nouzového stavu. Vláda o tom podle zdrojů agentury AFP zatím neuvažuje, změnila nicméně obsah svého jednání.

Pieta za Nahela

V Nanterre se ve čtvrtek konal „bílý průvod“, pieta za sedmnáctiletého Nahela M. Průvod zahájila mladíkova matka Mounia, usazená na dodávce v bílém tričku s nápisem „Spravedlnost pro Nahela“, popisují francouzská média.

Šest tisíc shromážděných vyšlo po třídě Pabla Picassa, většina lidí byla také oděna v bílém a někteří nesli transparenty s nápisy „Není spravedlnosti, není míru“, „Všichni nenávidí policii“ nebo „Už nikdy více“, popsal list Le Monde.

„Je třeba, aby celý svět viděl, že když pochodujeme za Nahela, pochodujeme za všechny, kteří u sebe neměli kameru,“ prohlásila matka zastřeleného na začátku průvodu. Nedlouho před začátkem akce hovořila s francouzskými novináři. „Můj život, mé srdce mi bylo ukradeno. Chybí mi, je to tak bolestivé,“ řekla Mounia.

Mezi stovkami, podle stanice BBC možná i tisíci, shromážděnými v průvodu byli i vysoce postavení politici, například šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Manuel Bompard nebo předsedkyně strany Evropa Ekologie - Zelení (EELV) Marine Tondelierová.

Průvod se po několika hodinách přerodil v násilnou akci. Krátce po čtvrté hodině odpoledne se skupiny demonstrantů na náměstí Nelsona Mandely střetly s pořádkovými silami a v půl šesté už na místě zasahoval intervenční policejní tým. Nedaleko policejní stanice v Nanterre následně shořelo několik aut a policisté pálili slzný plyn do řad protestujících, kteří nazpátek posílali ohňostroje.

Úmyslné zabití

Francouzská prokuratura už policistu, který střílel, obvinila z úmyslného zabití. „Veřejný státní žalobce dospěl k závěru, že nebyly splněny podmínky pro legální použití zbraně,“ prohlásil prokurátor Pascal Prache.

Na videu, jež koluje na sociálních sítích a agentura Reuters ověřila jeho pravost, je vidět, jak dva policisté stojí vedle vozu Mercedes AMG a jeden z nich zblízka střílí na mladistvého řidiče, který se snaží odjet.

Policista přiznal, že vystřelil smrtící ránu, a vyšetřovatelům řekl, že chtěl zabránit automobilové honičce. Obával se prý, že by mohl být zraněn on nebo jiný člověk poté, co se mladík údajně dopustil několika dopravních přestupků. Prokurátor z Nanterre uvedl, že Nahel byl policii známý tím, že už dříve nerespektoval příkazy k zastavení.

„Pitva ukázala, že jediná kulka prošla levou rukou, pak krkem, zleva doprava,“ cituje prokurátora BFMTV. Při prohlídce vozu se nenašly žádné nebezpečné předměty ani omamné látky, dodal prokurátor.

Ve voze se zabitým mladíkem jeli další dva lidé. Jeden z nich vypovídal a byl poté propuštěn, druhý se dosud nenašel. Právě v reakci na mladíkovu smrt země zažila dvě noci násilných protestů.

Francouzský právní systém rozlišuje mezi neúmyslným a úmyslným zabitím. V rámci druhé kategorie pak existuje další dělení podle toho, zda cíleně způsobená smrt byla plánovaná či nikoliv, uvádí server Mon expert du droit.

Policistův advokát Laurent-Franck Liénard řekl agentuře AFP, že je odhodlaný prokázat, že jeho klient jednal v mezích zákona. „Dnes šel můj klient do vězení za to, že vystřelil ze zbraně, kterou mu dal stát k zajištění bezpečnosti vlastní a jeho spoluobčanů. Rozhodnutí soudu hodláme napadnout a bojovat proti němu všemi právními prostředky, jakmile se zmírní politický tlak a nepokoje v ulicích,“ řekl Liénard.

Autoři: ,