Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko hlásí nejvyšší přírůstek nakažených od května, Francie od příštího týdne rozšíří rouškovou povinnost

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí nakažených covidem-19, a počet obětí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii za den zemřelo 135 lidí nakažených covidem-19, a počet obětí... | foto: ČTK

Paříž Francie od příštího týdne zavede jako opatření proti šíření koronaviru povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, zejména v obchodech. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AFP ve francouzském Senátu premiér Jean Castex. Španělsko oznámilo za posledních 24 hodin 580 nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od 10. května a o 190 případů více než o den dříve, informoval ve čtvrtek deník El País.

Asi 70 procent nově potvrzených nakažených připadá na severovýchodní region Aragonie a sousední Katalánsko, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve Španělsku, které má asi 47 milionů obyvatel, se od vypuknutí nynější pandemie covidu-19, potvrdilo dosud 258 855 případů nákazy koronavirem. Ve světovém srovnání je to podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dvanáctý nejvyšší údaj a v Evropě třetí. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, eviduje Španělsko 28 416, z toho tři za posledních 24 hodin. V úmrtích s covidem-19 je Španělsko sedmé na světě.

Zaplněné pláže v Barceloně po otevření španělských hranic.
Zaplněná Barcelona po otevření španělských hranic.

V rámci Španělska byl podle celkových údajů nejvíce postižen madridský region a po něm Katalánsko, v posledních době to je Katalánsko a Aragonie. V Katalánsku se podle španělského ministerstva zdravotnictví potvrdilo za posledních 24 hodin 142 nakažených a v Aragonii dokonce 266.

Ohniskem je aragonský region

Aragonská regionální vláda proto ve čtvrtek vyzvala lidi žijící v Zaragoze, která je metropolí regionu a má asi 700 000 obyvatel, aby omezili cesty do města a z města. Aragonská ministryně zdravotnictví Sira Repollésová nicméně zdůraznila, že nejde o karanténní uzávěru, a apelovala na osobní zodpovědnost lidí. „Všichni společně musíme tutu vlnu nakažených, která může přijít, pokud neomezíme pohyb,“ uvedla Repollésová.

Španělsko zažívalo nejhorší týdny v této pandemii na přelomu března a dubna, kdy přibývalo denně kolem šesti i sedmi tisíc potvrzených případů nákazy (denní maximum bylo tehdy 9222). V téže době umíralo v zemi denně přes 800 nakažených, začátkem dubna bylo oznámeno dokonce 950 úmrtí.

Nouzový stav kvůli koronaviru SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem loňského roku v Číně, vyhlásila španělská vláda v polovině března. Skončil 21. června. V posledním týdnu zavedla kvůli koronaviru více než polovina autonomních regionů Španělska povinnost nošení roušky na veřejnosti.

Zakrytá ústa a nos se budou týkat zejména obchodů

Až dosud Francie vyžadovala nošení pokrývek obličeje v prostředcích veřejné hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy. Například v obchodech ale nošení roušek povinné v současnosti není.

Nošení roušek podle Castexe představuje „preventivní opatření a účinnou ochranu“.

Příslušná vyhláška vstoupí v platnost už příští týden, i když prezident Emmanuel Macron tento týden naznačil, že povinnost by měla platit až od 1. srpna. Zastánci opatření však volali po tom, aby začalo platit okamžitě, a mnozí také chtějí, aby zahrnovalo i uzavřená pracoviště.

V šesti obcích západofrancouzského departementu Mayenne vstupuje povinnost nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech v platnost s okamžitou účinností. Týká se to mimo jiné i hlavního města oblasti Laval.

V Mayenne se objevilo několik ohnisek covidu-19 a bylo zde zaznamenáno 50,1 nových případů nákazy na 100 0000 obyvatel za posledních sedm dní.

Podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana „slabé náznaky“ návratu epidemie přicházejí také z pařížského regionu. Francouze vyzval k bdělosti.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, si pandemie způsobená koronavirem vyžádala přes 30 000 mrtvých z více než 210 000 nakažených. Od poloviny března do poloviny května byli Francouzi kvůli vládním nařízením z velké části zavření doma.

Studie: Z 5 tisíců italských úmrtí na covid bylo 89 procent v přímém důsledku nemoci

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 230 potvrzených nakažených koronavirem a 20 lidí s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo, oznámil ve čtvrtek úřad civilní ochrany. Oba údaje jsou vyšší než o den dříve, kdy týž úřad oznámil 162 nových nakažených a 13 zemřelých s covidem-19. Počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje, tak v Itálii překročil 35 000, uvedla agentura ANSA.

Itálie, která patřila v této pandemii k nejhůře postiženým zemí, ke čtvrtku zaznamenala celkem 243 736 případů nákazy, z toho 35 017 lidí s covidem-19 zemřelo a 196 246 se uzdravilo. Nejvíce byla v šedesátimilionové zemi postižena severoitalská Lombardie, kde se potvrdilo dosud 95 236 případů nákazy, z toho 80 za poslední den.

V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie podle srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá na světě, v počtu potvrzených nakažených je 13 na světě a čtvrtá v Evropě.

Ve čtvrtek italská média zveřejnila výsledky studie, kterou provedly společně italský statistický úřad ISTAT a zdravotnický institut. Zkoumali necelých pět tisíc úmrtí v Itálii s covidem-19 a došli k závěru, že 89 procent z nich zemřelo v přímém důsledku koronaviru a 11 procent v důsledku jiné nemoci, například srdeční slabosti, rakoviny či demence. I u nich ale mohl koronavirus úmrtí urychlit, uvedli autoři studie.

Nejhorší situaci zažívala Itálie ve druhé polovině března, kdy denně přibývalo přes čtyři tisíce potvrzených případů nákazy (v některých dnech i přes pět tisíc); maximum denně bylo na 6550 infikovaných. Civilní ochrana tehdy evidovala denně stovky úmrtí s covidem-19 - koncem března šest až sedm set; maximum bylo dokonce 969 úmrtí denně. Za poslední čtyři týdny nepřekročil denní nárůst nakažených tři stovky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!