Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Španělsko hlásí nejvyšší přírůstek nakažených od května, Francie od příštího týdne rozšíří rouškovou povinnost

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí nakažených covidem-19, a počet obětí koronaviru v zemi tak dosáhl 24 895. Nárůst počtu obětí se opět snížil. foto: ČTK

Aktualizováno
Paříž - Francie od příštího týdne zavede jako opatření proti šíření koronaviru povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, zejména v obchodech. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AFP ve francouzském Senátu premiér Jean Castex. Španělsko oznámilo za posledních 24 hodin 580 nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od 10. května a o 190 případů více než o den dříve, informoval ve čtvrtek deník El País.
  12:49aktualizováno  21:10

Asi 70 procent nově potvrzených nakažených připadá na severovýchodní region Aragonie a sousední Katalánsko, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva zdravotnictví.

Italská mafie profituje na pandemii. Místo prodeje drog poskytuje půjčky, říká expert

Ve Španělsku, které má asi 47 milionů obyvatel, se od vypuknutí nynější pandemie covidu-19, potvrdilo dosud 258 855 případů nákazy koronavirem. Ve světovém srovnání je to podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dvanáctý nejvyšší údaj a v Evropě třetí. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, eviduje Španělsko 28 416, z toho tři za posledních 24 hodin. V úmrtích s covidem-19 je Španělsko sedmé na světě.

Zaplněné pláže v Barceloně po otevření španělských hranic.
Zaplněná Barcelona po otevření španělských hranic.

V rámci Španělska byl podle celkových údajů nejvíce postižen madridský region a po něm Katalánsko, v posledních době to je Katalánsko a Aragonie. V Katalánsku se podle španělského ministerstva zdravotnictví potvrdilo za posledních 24 hodin 142 nakažených a v Aragonii dokonce 266.

Ohniskem je aragonský region

Aragonská regionální vláda proto ve čtvrtek vyzvala lidi žijící v Zaragoze, která je metropolí regionu a má asi 700 000 obyvatel, aby omezili cesty do města a z města. Aragonská ministryně zdravotnictví Sira Repollésová nicméně zdůraznila, že nejde o karanténní uzávěru, a apelovala na osobní zodpovědnost lidí. „Všichni společně musíme tutu vlnu nakažených, která může přijít, pokud neomezíme pohyb,“ uvedla Repollésová.

Pandemie vyostřila vztahy mezi Skotskem a Anglií. Nacionalistickou premiérku podporuje stále více Skotů

Španělsko zažívalo nejhorší týdny v této pandemii na přelomu března a dubna, kdy přibývalo denně kolem šesti i sedmi tisíc potvrzených případů nákazy (denní maximum bylo tehdy 9222). V téže době umíralo v zemi denně přes 800 nakažených, začátkem dubna bylo oznámeno dokonce 950 úmrtí.

Nouzový stav kvůli koronaviru SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem loňského roku v Číně, vyhlásila španělská vláda v polovině března. Skončil 21. června. V posledním týdnu zavedla kvůli koronaviru více než polovina autonomních regionů Španělska povinnost nošení roušky na veřejnosti.

Zakrytá ústa a nos se budou týkat zejména obchodů

Až dosud Francie vyžadovala nošení pokrývek obličeje v prostředcích veřejné hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy. Například v obchodech ale nošení roušek povinné v současnosti není.

Nošení roušek podle Castexe představuje „preventivní opatření a účinnou ochranu“.

Příslušná vyhláška vstoupí v platnost už příští týden, i když prezident Emmanuel Macron tento týden naznačil, že povinnost by měla platit až od 1. srpna. Zastánci opatření však volali po tom, aby začalo platit okamžitě, a mnozí také chtějí, aby zahrnovalo i uzavřená pracoviště.

Studie: koronaviru zřejmě svědčí špinavý vzduch. Ve hře jsou i další faktory, například chudoba

V šesti obcích západofrancouzského departementu Mayenne vstupuje povinnost nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech v platnost s okamžitou účinností. Týká se to mimo jiné i hlavního města oblasti Laval.

V Mayenne se objevilo několik ohnisek covidu-19 a bylo zde zaznamenáno 50,1 nových případů nákazy na 100 0000 obyvatel za posledních sedm dní.

Podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana „slabé náznaky“ návratu epidemie přicházejí také z pařížského regionu. Francouze vyzval k bdělosti.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, si pandemie způsobená koronavirem vyžádala přes 30 000 mrtvých z více než 210 000 nakažených. Od poloviny března do poloviny května byli Francouzi kvůli vládním nařízením z velké části zavření doma.

Studie: Z 5 tisíců italských úmrtí na covid bylo 89 procent v přímém důsledku nemoci

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 230 potvrzených nakažených koronavirem a 20 lidí s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo, oznámil ve čtvrtek úřad civilní ochrany. Oba údaje jsou vyšší než o den dříve, kdy týž úřad oznámil 162 nových nakažených a 13 zemřelých s covidem-19. Počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje, tak v Itálii překročil 35 000, uvedla agentura ANSA.

Itálie, která patřila v této pandemii k nejhůře postiženým zemí, ke čtvrtku zaznamenala celkem 243 736 případů nákazy, z toho 35 017 lidí s covidem-19 zemřelo a 196 246 se uzdravilo. Nejvíce byla v šedesátimilionové zemi postižena severoitalská Lombardie, kde se potvrdilo dosud 95 236 případů nákazy, z toho 80 za poslední den.

Majitel bangladéšských nemocnic měl podvodem bohatnout na pandemii. Tisícům lidí falešně vyšel negativní test

V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie podle srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá na světě, v počtu potvrzených nakažených je 13 na světě a čtvrtá v Evropě.

Ve čtvrtek italská média zveřejnila výsledky studie, kterou provedly společně italský statistický úřad ISTAT a zdravotnický institut. Zkoumali necelých pět tisíc úmrtí v Itálii s covidem-19 a došli k závěru, že 89 procent z nich zemřelo v přímém důsledku koronaviru a 11 procent v důsledku jiné nemoci, například srdeční slabosti, rakoviny či demence. I u nich ale mohl koronavirus úmrtí urychlit, uvedli autoři studie.

Nejhorší situaci zažívala Itálie ve druhé polovině března, kdy denně přibývalo přes čtyři tisíce potvrzených případů nákazy (v některých dnech i přes pět tisíc); maximum denně bylo na 6550 infikovaných. Civilní ochrana tehdy evidovala denně stovky úmrtí s covidem-19 - koncem března šest až sedm set; maximum bylo dokonce 969 úmrtí denně. Za poslední čtyři týdny nepřekročil denní nárůst nakažených tři stovky.

Autor: