3. července 2015 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Můj život je ohrožen,‘ prosil Assange Francii o azyl. Ta žádost zamítla

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: REUTERS/Sunshine Press

PAŘÍŽ Francie odmítla žádost o azyl, se kterou se na francouzské úřady obrátil zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, sdělil úřad francouzského prezidenta. Australan Assange se už tři roky ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Obává se, že bude vydán z Británie do Švédska, kde je podezřelý ze znásilnění.

Žádost přišla ve čtvrtek. „Francie obdržela od Assange dopis. Okolnosti situace ukázaly, že Francie nemůže jeho žádosti vyhovět. Situace pro Assange nepředstavuje žádné okamžité ohrožení. Také je na něj vydán evropský zatykač,“ vysvětlil Elysejský palác, sídlo prezidenta Françoise Hollandea.

Assange ve své žádosti uvedl, že je novinář, kterého kvůli jeho profesionální činnosti pronásledují a ohrožují na životě americké úřady. „Nikdy jsem nebyl formálně obviněn z žádného trestného činu, nikde na světě včetně Švédska a Británie,“ napsal Assange, který dnes slaví 44. narozeniny. 

„Můj život je ohrožen. Francie je jedinou zemí, která mi může nabídnout potřebnou ochranu proti politické persekuci, které čelím,“ uvedl v dopise, který dnes zveřejnil deník Le Monde.

Strach před USA

Žádost poslal krátce poté, co jeho server WikiLeaks zveřejnil dokumenty, podle kterých Spojené státy odposlouchávaly tři poslední francouzské prezidenty včetně socialisty Hollandea.

Švédská prokuratura v březnu přistoupila na to, že Assange vyslechne na ekvádorské ambasádě, ale zatím do Londýna nikoho neposlala. Australan obviňování ze strany Švédska odmítá, nic prý neprovedl. 

Tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států, kde ho obviní, protože na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Švédští vyšetřovatelé Assange zatím z ničeho formálně neobvinili, vyšetřují ho však pro podezření ze znásilnění, které v roce 2010 vznesly dvě švédské spolupracovnice WikiLeaks. Švédsko na něj vydalo mezinárodní zatykač a britská justice a úřady se rozhodly ho vydat Švédsku. Vydání ale brání jeho útěk na diplomatickou misi Ekvádoru.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.