27. října 2019 21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět ocenil operaci USA. Jen jste zabili svůj výtvor, zlehčoval ji íránský ministr

Prezident Trump přihlíží operaci amerických speciálních jednotek, jež skončila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump přihlíží operaci amerických speciálních jednotek, jež skončila... | foto: Reprofoto/Twitter: The White House

Paříž/Londýn/Moskva/Teherán Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová poblahopřála Spojeným státům k operaci, která podle nedělního oznámení Bílého domu vedla ke smrti vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Jak nicméně varovala, konec obávaného teroristy neznamená, že přestane fungovat i jeho organizace.

Podle íránského ministra informací Džaváda Azarího Džahromího smrt Bagdádího „není zas tak velká věc“. Američany v této souvislosti obvinil, že právě oni stáli za vytvořením Islámského státu, uvedla agentura Reuters.

„Budeme pokračovat v boji proti Islámskému státu spolu s našimi partnery a přizpůsobíme se novým okolnostem v regionu,“ napsala francouzská ministryně obrany na Twitteru. Podobně se vyjádřil britský premiér Boris Johnson: „Smrt Bagdádího je důležitým okamžikem v našem boji proti terorismu, nicméně bitva proti zločinnému DAIŠ ještě nekončí.“ DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

Bakr Bagdádí
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že světový terorista číslo jedna, Abu...

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Bagdádího smrt je pro Islámský stát „tvrdou ranou“, nicméně jde jen o jednu fázi boje proti teroristům z IS. „Spolu s našimi partnery z mezinárodní koalice budeme pokračovat v boji až do konečné porážky této teroristické organizace,“ napsal Macron na Twitteru.

Francie se obává odvety

Jak vyplývá z dopisu, který zaslal francouzský ministr vnitra Christophe Castaner policejním prefektům, Francie se obává odvety za smrt Bagdádího. „Možné zesílení džihádistické propagandy následující po této smrti, které by mohlo vést k výzvám k odvetě, vyžaduje extrémní ostražitost, zejména během veřejných akcí v příštích dnech,“ citovala z Castanerova dopisu agentura Reuters.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil oznámení USA o operaci proti Bagdádímu za „významný krok v našem úsilí v boji proti mezinárodnímu terorismu“. „NATO je odhodlané i nadále bojovat proti našemu společnému nepříteli ISIS,“ dodal Stoltenberg na Twitteru. ISIS je zkratkou používanou pro Islámský stát.

Podle tureckého prezidenta představuje smrt vůdce Islámského státu zásadní zvrat ve společném boji proti terorismu. Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko bude nadále podporovat veškeré protiteroristické úsilí, stejně jako to činilo v minulosti.

Donald Trump v souvislosti s operací poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi. Podle amerického prezidenta Rusové neznali povahu mise, nicméně „zachovali se k nám skvěle“ a otevřeli k zásahu svůj vzdušný prostor.

Ruské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že si není vědomo, že by Rusové poskytli americkým jednotkám nějakou pomoc. „Nevíme o žádné údajné asistenci při přesunu amerického letectva do vzdušného prostoru v Idlibu během této operace,“ citovala agentura RIA Novosti mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova.

„Není to zas tak velká věc. Jen jste zabili svůj výtvor,“ komentoval na Twitteru Trupovo oznámení smrti vůdce Islámského státu íránský ministr informací Džavád Azarí Džahromí. Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a pak obnovil a rozšířil protiíránské sankce.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!