Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve Francii zemřelo při požáru sedm dětí i jejich matka, způsobila ho sušička

ilustrační snímek foto: Reuters

Sedm dětí ve věku od dvou do 14 let a jejich matka zemřely při požáru, který v noci na pondělí zachvátil jejich dům v Charly-sur-Marne na severu Francie. Otec rodiny byl s vážnými popáleninami převezen do nemocnice. Za vznik požáru mohlo několik technických závad u elektrospotřebičů
  8:26aktualizováno  12:06

Děti – pět dívek a dva chlapci – a jejich rodiče spali v druhém podlaží domu, když propukl požár. Hasiče přivolali sousedi v 0:52 SEČ. Podle policie čtyři děti pocházely z prvního svazku matky, uvedla policie. Požár byl uhašen brzy ráno.

„Byla to předběžně sušička, která vzplála v přízemí,“ řekl k příčině požáru prokurátor Julien Morino-Ros po zahájení vyšetřování. Děti i jejich matka zemřely na udušení. „Těla nebyla zuhelnatěna,“ poznamenal žalobce. Čtyřicetiletého otce rodiny zachránil soused, který na místě zasahoval na vlastní pěst ještě před příjezdem hasičů.

Zatímco schodiště domu zavalil černý dým, hasičům, kteří použili žebříky, se do objektu v úzké uličce obtížně dostávalo. Výpadek proudu navíc zablokoval elektrické rolety domu, poznamenal prokurátor.

Požár způsobil škodu i na sousedním bytě a vyžádal si přestěhování dvou osob. V místním zdravotním středisku byla zřízena speciální lékařsko-psychologická pomocná jednotka..

Tento požár je nejsmrtelnější tragédii svého druhu ve Francii za posledních deset let. Poslední podobné neštěstí se ve Francii stalo v noci z 15. na 16. prosince, kdy zemřelo šest lidí včetně čtyř dětí při požáru sedmipodlažního obytného domu ve městě Vaulx-en-Velin u Lyonu.

V Evropě v posledních letech zemřelo 18 dětí a teenagerů při požáru čtyřiadvacetipodlažní obytné budovy Grenfell Tower v západní části Londýna 14. června 2017, celkem si požár vyžádal 71 obětí.

Nejvíce dětí při požáru zahynulo za posledních 50 let podle dostupných zdrojů v únoru 1977. Požár, který vypukl v kině v čínském městě Ili v provincii Sin-ťiang při odpoledním představení, si tehdy vyžádal 694 obětí, z toho bylo 597 dětí, které sledovaly show spojenou s oslavami příchodu čínského Nového roku. V uplynulých 20 letech si nejvíce dětských obětí ve světě vyžádal požár školy v indickém státě Tamilnádu, při kterém v červenci 2004 zahynulo 95 dětí.

Charly-sur-Marne

Charly-sur-Marne

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat