Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

Eric Ciotti na snímku z května 2020 foto: Reuters

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve středu vyloučila svého šéfa Érika Ciottiho, protože navrhl volební spojenectví s krajní pravicí Marine Le Penové.
  21:37

„Pařížský soudní tribunál pozastavil krok k mému vyloučení z Republikánů. Nadále tedy vykonávám svou funkci předsedy strany,“ uvedl Ciotti na sociální síti X a potvrdil tak dřívější zprávy francouzských médií.

Ciotti, který navrhoval spojenectví s krajně pravicovým Národním sdružením (RN), své vyloučení označil za neplatné již ve středu. Podle francouzských médií se navíc ve středu v sídle strany odehrál dramatický spor mezi členy vedení a Ciottim. Předseda strany se v sídle zamkl a nechtěl tam pustit spolustraníky.

Republikáni ve volbách do Evropského parlamentu, které se konaly minulý týden, obsadili páté místo. Zvítězilo v nich s velkým náskokem právě RN, na což francouzský prezident Emmanuel Macron reagoval vypsáním předčasných parlamentních voleb.

První kolo voleb se uskuteční 30. června, druhé o týden později. Krátký termín nutí strany na pravé i levé straně spektra k rychlému hledání spojenectví.

Podle odhadů publikovaných médii vyhraje RN, nezíská však absolutní většinu. K té by jí mohla pomoci právě koalice s Republikány, jejichž vedení to až na Ciottiho odmítá. Několik levicových stran ve Francii již oznámilo dohodu na spolupráci.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...