Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie se vrací do NATO

Svět

  11:49
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Nikolas Sarkozy oznámil, že se jeho země vrátí do Severoatlantické aliance. Francie ze svého členství ve spolku vzdala v roce 1966.

Nicolas Sarkozy foto: ČTK

Prezident Nicolas Sarkozy v úterý představil hlavní změny, k nimž dojde ve francouzské armádě. Novou obrannou doktrínu pro příštích 15 let shrnul do Bílé knihy. Mezi ně patří redukce ozbrojených sil, posílení zpravodajských služeb a příprava návratu země do spolku NATO. Informace přinesla agentura AFP.

"Méně početnější, ale více mobilní a technologicky vyspělé vojsko pomůže Francii čelit novým hrozbám, především pak terorismu, který představuje největší nebezpečí," sdělil Sarkozy v Paříži. Také zmínil Írán, který se podle západních zemí snaží získat jadernou zbraň.

V reakci na kritiku, která se už ozvala i z armádních kruhů, prezident
řekl, že sílu armády nelze posuzovat jen podle jejího početního stavu. Ten je podle něho nutno uvést v soulad s operativními potřebami. Sarkozy oznámil, že podle Bílé knihy se během šesti až sedmi let počet francouzských vojáků sníží na 225.000 oproti nynějším 271.000.

Franice hodlá vstoupit do NATO po 42 letech. V roce 1966 země spolek opustila, protože Charles De Gaulle nesouhlasil s ovládnutím aliance Spojenými Státy.

Sarkozy řekl, že jaderné zbraně zůstanou pod přísnou kontrolou Francie a zdůraznil, že země bude "nezávislým spojencem, svobodným partnerem."

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat