Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie sníží svůj jaderný arzenál

Svět

  13:44
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že Francie sníží o třetinu stav svých jaderných zbraní, jejichž nosiči jsou rakety a letadla.

Francouzská jaderná ponorka Le Terrible (Hrozný), která byla spuštěna na vodu. foto: AFP

"Po této redukci bude náš arzenál obsahovat méně než 300 jaderných hlavic," prohlásil v Cherbourgu, kde byla za jeho přítomnosti spuštěna na vodu čtvrtá francouzská jaderná ponorka nové generace.

Prezident zároveň zdůraznil, že Francie zachová své jaderné odstrašení na žádoucí úrovni, protože je to nejzákladnější záruka zachování nezávislosti jejího rozhodování. Sarkozy prohlásil, že dnešní svět je složitější a nestabilnější než dříve, "absolutně vyloučil", že by Francie za těchto okolností polevila ve své bdělosti, a řekl, že novým potřebám bude přizpůsoben i francouzský jaderný arzenál.

Mezi možnými zdroji hrozby jmenoval Írán. Řekl dále, že francouzské jaderné odstrašení je výhradně obranného charakteru. Pokud by ale někdo ohrozil životní zájmy Francie, musil by
počítat s její odpovědí.

Sarkozy také navrhl okamžité zahájení rozhovorů o smlouvě, která by zakázala rakety země-země krátkého a středního doletu. Ponorka s názvem Le Terrible (Hrozný), která byla spuštěna na vodu, je vyzbrojena šestnácti jadernými raketami dlouhého doletu. Je dlouhá 138 metrů, váží 14.200 tun, tedy stejně jako Eiffelova věž, a je schopna se potopit do hloubky 300 metrů.

Je údajně tisíckrát tišší než její předchůdkyně. V roce 2010 na ní mají být jako na první francouzskou ponorku umístěny nové francouzské jaderné rakety M51. Jejich dolet se tají, ale podle dnešního listu Le Figaro bude nejméně 8000 kilometrů proti 6000, který mají dosavadní rakety. Francie má podle listu na jaderných ponorkách asi 85 procent svých jaderných hlavic, zbytek je na letadlech.
Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...