Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maximálně osmdesátkou. Francie snížila rychlost na vedlejších silnicích

Svět

  12:59
PAŘÍŽ - Z 90 na 80 kilometrů za hodinu se od neděle ve Francii snížila maximální rychlost na obousměrných vedlejších silnicích. Nařízení se týká 400 tisíc kilometrů silnic bez středního dělícího pásu, což představuje 40 procent francouzské silniční sítě. Hlavním účelem tohoto hojně diskutovaného nařízení je snížit úmrtnost na silnicích. Francie a Česká republika od loňského léta sdílejí informace o dopravních přestupcích.
Francouzská vedlejší silnice (ilustrační snímek)

Francouzská vedlejší silnice (ilustrační snímek) foto: Lidovky.cz

Francie není jedinou evropskou zemí, kde půjde jet na vedlejších komunikacích maximálně 80 kilometrů za hodinu. Stejné nařízení už platí v Dánsku, Norsku, Finsku, Bosně a Hercegovině, Švýcarsku a na Maltě a Kypru.

Litva snížila po vzoru Švédska maximální rychlost na vedlejších komunikacích na 70 kilometrů za hodinu, což citelně snížilo úmrtnost v důsledku dopravních nehod. Toutéž rychlostí lze jet maximálně i v belgickém Vlámsku; Valoni na vedlejších komunikacích mohou jezdit stejně rychle jako Češi.

Od loňského léta spolu Francie a Česká republika sdílejí informace o dopravních přestupcích. K českým řidičům, kteří se dopustí přestupku na francouzském území - například překročí rychlost a zachytí je radar nebo bezpečnostní kamera - se přistupuje stejně jako k řidičům francouzským a naopak.

Pokud tedy vůz s českou poznávací značkou zaznamená ve Francii radar, majiteli auta přijde domů oznámení o přestupku a musí zaplatit pokutu za překročení rychlosti.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...