15. března 2018 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie, USA a Německo vydaly společné prohlášení. Za útokem na Skripala stojí Rusko

Americký prezident Donald Trump ukončí čtvrteční den společnou večeří v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump ukončí čtvrteční den společnou večeří v... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Francouzský prezident Emmanuel Macron již dopoledne vydal prohlášení o podpoře. Zároveň zdůraznil solidaritu své země s Londýnem.

„Od počátku týdne Spojené království Francii podrobně informovalo o důkazech shromážděných britskými vyšetřovateli a důkazech o ruské zodpovědnosti za útok,“ uvedl Elysejský palác.

„Francie souhlasí se Spojeným královstvím, že neexistuje žádné jiné rozumné vysvětlení, a zdůrazňuje solidaritu se svým spojencem,“ dodal Macronův úřad.

Podobně se během středy postavily na stranu Velké Británie i další státy. Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.

Ve zveřejněném prohlášení Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Moskvu, aby poskytla Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o látce Novičok, kterou vyvinula armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka Novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru Juliji.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se i Evropská unie k útoku postaví jako celek ve společném prohlášení. Podporu získala britská premiérka Mayová i od prezidenta USA Donalda Trumpa.

Bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji otrávili 4. března v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou Novičok, kterou vyvinul Sovětský svaz. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu. Podle muže, který se na vývoji látky podílel, nemají šanci na uzdravení. Britská premiérka Mayová ve středu řekla, že útok má na svědomí Rusko, a oznámila sérii opatření včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz