15. března 2018 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie, USA a Německo vydaly společné prohlášení. Za útokem na Skripala stojí Rusko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
Americký prezident Donald Trump ukončí čtvrteční den společnou večeří v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump ukončí čtvrteční den společnou večeří v... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Francouzský prezident Emmanuel Macron již dopoledne vydal prohlášení o podpoře. Zároveň zdůraznil solidaritu své země s Londýnem.

„Od počátku týdne Spojené království Francii podrobně informovalo o důkazech shromážděných britskými vyšetřovateli a důkazech o ruské zodpovědnosti za útok,“ uvedl Elysejský palác.

„Francie souhlasí se Spojeným královstvím, že neexistuje žádné jiné rozumné vysvětlení, a zdůrazňuje solidaritu se svým spojencem,“ dodal Macronův úřad.

Podobně se během středy postavily na stranu Velké Británie i další státy. Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.

Ve zveřejněném prohlášení Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Moskvu, aby poskytla Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o látce Novičok, kterou vyvinula armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka Novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru Juliji.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se i Evropská unie k útoku postaví jako celek ve společném prohlášení. Podporu získala britská premiérka Mayová i od prezidenta USA Donalda Trumpa.

Bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji otrávili 4. března v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou Novičok, kterou vyvinul Sovětský svaz. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu. Podle muže, který se na vývoji látky podílel, nemají šanci na uzdravení. Britská premiérka Mayová ve středu řekla, že útok má na svědomí Rusko, a oznámila sérii opatření včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země.

ČTK, Lidovky.cz
  • 70Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.