Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francie stále dodává zbraně Saudské Arábii. Přehlíží, že pravděpodobně slouží i proti civilistům

Svět

  9:16
Paříž - Loď Saúdské Arábie ve čtvrtek naloží v Le Havru na palubu francouzské zbraně včetně děl. Potvrdila to ministryně obrany Florence Parlyová s tím, že Francie nemá důkaz, že Rijád tyto zbraně použije v bojích v Jemenu. Server Disclose nedávno upozornil, že se francouzské zbraně prodávané Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům v Jemenu používají i proti civilistům, což je válečný zločin.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Twitter.comReuters

O chystaném novém nákladu zbraní informoval nyní znovu server Disclose, podle nějž v dodávce budou děla typu Caesar. Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 bojuje na straně jemenské vlády proti jemenským šíitským povstalcům, za nimiž stojí Írán coby regionální soupeř Saúdské Arábie.

Německo po vraždě novináře vyzvalo k pozastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie

Parlyová potvrdila televizi BFM TV pouze zbrojní dodávku, avšak nesdělila, jaký typ zbraní bude nakládán a kam dodávka směřuje. Sdělila pouze, že francouzská vláda nemá důkazy, podle nichž se francouzské zbraně používají k zabíjení civilistů v Jemenu. Paříž trvá na tom, že jsou využívány jenom k obranným účelům, a nikoli na frontě. Vedení vojenské rozvědky ale v dubnu přiznalo, že „oddíly loajální (jemenské) vládě a podporované saúdskoarabskou armádou při postupu na jemenském území“ využívají 48 děl Caesar, jež vyrábí francouzská firma Nexter.

26.března 2016 v 02:26, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 09:27

How many Yemen civilians must Saudi coalition kill for US/UK/France to stop selling it arms? https://t.co/e4V1Mg3ked https://t.co/VbKfuOJ08I

Parlyové doznání o naložení dalších zbraní vyvolalo protesty nevládních organizací. „Svědčí to o zatvrzelosti Francie, která této zemi (Saúdské Arábii) nadále dodává zbraně navzdory nepopiratelnému riziku, o němž francouzské úřady dobře vědí, že tyto zbraně budou použity proti civilistům,“ sdělila ředitelka francouzské sekce organizace Human Rights Watch Bénédicte Jeannerodová.

Devět nevládních organizací, mezi nimi agentura sledující vyzbrojování, chtějí, aby byla ve Francii, podobně jako ve Švédsku, Británii a Nizozemsku, zřízena trvalá parlamentní komise pro kontrolu prodeje zbraní.

Česká republika bude požadovat razantnější postoj k Saúdské Arábii

Liga pro lidská práva svolala na čtvrtečních 18:00 de Le Havru shromáždění. Má se konat poblíž nákladní rampy, u níž zakotví saúdskoarabská loď Bahrí janbu. Organizátoři akce chtějí odsoudit prodej zbraní využívaných k zabíjení civilistů.

Jemenská válka trvá pět let. Přesný počet obětí není znám, OSN hovoří o 10 000 mrtvých, agentura AP až o šestinásobku. Z domovů uprchly tři miliony Jemenců.

Autor: