Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velmi vážné riziko násilí. Francií otřásá desátá generální stávka kvůli penzím

Svět

  13:05aktualizováno  16:13
Přerušená železniční doprava nebo zablokované silnice v okolí Paříže, Rennes a Nantes. Již podesáté se ve Francii koná generální stávka proti neoblíbené penzijní reformě, která postupně posouvá věk odchodu do důchodu o dva roky až na 64 let. Ministerstvo vnitra varuje před pouličním násilím, v terénu je 13 tisíc policistů, z toho 5 500 v Paříži.

Od chvíle, kdy vláda schválila zákon bez hlasování v parlamentu, demonstrace provázejí rostoucí násilnosti, při nichž utrpělo zranění mnoho příslušníků bezpečnostních složek, ale i protestujících.

Blokády a demonstrace, které narušují dodávky pohonných hmot v některých francouzských regionech a zasáhly také fungování logistických skladů, pokračují již několikátý den v řadě. V pondělí bylo ve Francii uzavřeno nebo fungovalo na sníženou kapacitu nejméně šest ze sedmi rafinerií a byly zablokovány terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Devatenáctiletá studentka Yasmine Mounibová ze severní Francie uvedla, že souhlasí s požadavky stávkujících, kteří požadují zrušení reformy. „Ale mohli by nechat ranní vlaky pro středoškoláky a vysokoškoláky: stojí mě to vzdělání,“ řekla a dodala, že vstává ve čtyři hodiny ráno, aby dorazila na osmou hodinu, ale stejně nepřijede včas.

Francouzi v desáté generální stávce protestují proti nedávno přijaté reformě důchodů. Vláda varuje před násilím v ulicích. (28. března 2023)

Paříž zasaženou stávkou popelářů stále hyzdí tisíce tun odpadků, které večer slouží jako palivo pro skupiny výtržníků. Odborový svaz CGT však oznámil, že od středy pozastavuje stávku a blokádu spaloven, kvůli nimž se od 6. března v ulicích francouzského hlavního města hromadí tuny odpadků. I dnes jsou stejně jako při předchozích manifestacích zrušené některé lety a zavřené některé školy. Studentský odborový svaz Unef uvedl, že byly zablokovány vchody do přibližně 20 univerzit, včetně pařížské Sciences Po a části Sorbonny nebo institucí v Lyonu, Nice a Toulouse.

Ve francouzské metropoli stávkující železničáři s hořícími světlicemi a vlajkami vtrhli na jedno z hlavních nádraží, Gare de Lyon, a zablokovali koleje. Někteří nesli transparenty s nápisy: „Policie mrzačí. My neodpouštíme!“ Protestující zapálili zabedněnou fasádu pobočky banky BNP Paribas v Nantes a opuštěné auto v Rennes. V normandském městě Rouen se odehrály střety s demonstranty. V Marseille a dalších městech protestuje podle AFP méně lidí než minule.

Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) požádal letecké společnosti, aby ve čtvrtek a v pátek zrušily část svých letů, zejména na pařížském letišti Orly, kvůli stávce leteckých dispečerů proti důchodové reformě. Tato preventivní opatření, která DGAC požaduje již jedenáctý a dvanáctý den po sobě, se budou týkat ve čtvrtek 20 procent letů na letištích Orly, v Marseille a v Toulouse a v pátek 25 procent letů na Orly a 20 procent letů v Lyonu a dalších městech.

Vláda chce s odbory vést dialog

V pondělí se prezident Emmanuel Macron, jehož popularita prudce klesla, sešel v Elysejském paláci s premiérkou Élisabeth Borneovou a zástupci své vlády. Prezident řekl, že je třeba „pokračovat v oslovování“ odborů.

Premiérka si vytyčila dva cíle: „uklidnit zemi“ a „urychlit reakce na očekávání Francouzů“. Odbory, které varovaly před tím, že se jim protesty mohou vymknout z rukou, se však nehodlají vzdát a požadují stažení zákona.

Během posledního celostátního dne protestů minulý týden ve čtvrtek malé skupinky anarchistů rozbíjely výlohy obchodů, demolovaly autobusové zastávky a vyplenily restauraci McDonald’s v Paříži, podobné násilnosti se odehrály i v dalších městech. Většinou ale byly protestní akce, které se konají již od ledna, i doprovodné průchody poklidné.

Hrozí „velmi vážné riziko“ pouličního násilí

Ministr vnitra Gérald Darmanin v pondělí varoval, že hrozí „velmi vážné riziko“ dalších násilností v hlavním městě i mimo něj. Policie doporučila majitelům obchodů na trase pařížského protestního shromáždění, aby na celý den zavřeli.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

Autoři: ,