9. prosince 2013 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie ve středoafrickém Bangui odzbrojuje milice a hrozí silou

Vojáci aliance Séléka hlídkují v ulicích Bangui | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci aliance Séléka hlídkují v ulicích Bangui | foto: Reuters

BANGUI Francouzští vojáci v pondělí začali odzbrojovat milice v metropoli Středoafrické republiky Bangui. Paříž tak chce v této africké zemi obnovit klid po nepokojích, které souvisejí s březnovým svržením bývalého prezidenta Françoise Bozizého. V minulých třech dnech v bojích zahynulo na 400 lidí.

Francie do země vyslala 1600 vojáků a asi 2500 jich tam mají africké státy. Za násilím je nepřátelství muslimů z povstaleckého hnutí Séléka vůči křesťanům.

Francouzi v pondělí začali odzbrojovat členy znepřátelených milicí, ale od počátku jim to komplikuje fakt, že muži ze Séléka, kteří se dosud pohybovali v uniformách, je nyní odložili a chodí v civilu. Dopoledne se ozývala střelba z blízkosti letiště na severu Bangui, kde je hlavní stanoviště francouzských vojáků. Podle agentury AFP byl jeden z nich zraněn.

VÍCE ZDE:

Francouzská armáda tvrdí, že odzbrojování pokračuje dobře. Agentura AFP konstatovala, že z ulic Bangui téměř zmizely dodávky plné ozbrojených mužů, jak tomu bylo v minulých dnech. V neděli večer přijel posílit francouzský kontingent další konvoj obrněných aut s dalšími vojáky. V noci nad městem přelétávaly francouzské vrtulníky a podle AFP to narušilo morálku mnohých povstalců.

Francouzští vojáci v ulicích Bangui. Francie posiluje svou vojenskou přítomnost ve Středoafrické republice v reakci na krveprolití, jež zemi zachvátilo po březnovém převratu

Francouzští vojáci v ulicích Bangui

Ačkoli to Paříž oficiálně neřekla, podle AFP se odzbrojení týká hlavně muslimů ze Séléka. Právě jim obyvatelstvo připisuje odpovědnost za násilí a považuje je často za okupanty z Čadu a Súdánu.

Obyvatelé Bangui Francouze vítají a cítí se díky nim bezpečněji. "Začali jsme zase chodit ven, protože jsou tady Francouzi. Byli jsme zavření v domech a sklepech. Máme hlad, Francouzi musejí přinutit Séléka odejít," řekla AFP jedna z občanek města Arlette Papayeová.

Použijeme sílu, varuje Francie

Hnutí Séléka se v březnu zasloužilo o svržení Bozizého. Pak mělo být začleněno do bezpečnostních složek, avšak jeho rozpuštění zůstalo jen symbolické a ve svém tažení proti křesťanům pokračuje. Minulý týden se střetli tito bojovníci nynějšího prezidenta Michela Djotodii s převážně křesťanskými milicemi, které se vzbouřily kvůli násilí hnutí Séléka proti civilistům (více čtěte ZDE).

Michel Djotodia (vlevo)

Současný prezident Středoafrické republiky Michel Djotodia (vlevo)

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že pro odzbrojení je i Djotodia a že nebudou-li povstalci spolupracovat, "bude použita síla".

Použití síly umožňuje rezoluce, kterou ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN. Povoluje činnost francouzského kontingentu, který má pomoci africkým vojákům z mise MISCA zemi stabilizovat. Mise MISCA má být z nynějšího počtu 2500 lidí rozšířena až na 6000. Francouzi se soustřeďují na Bangui, ale část jich je také na severozápadě země, kde se násilnosti mezi muslimy a křesťany od září odehrávají téměř denně.

Lidovky.cz, ČTK