18. listopadu 2015 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie vyslala do bojů proti IS letadlovou loď Charles de Gaulle

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle vyplouvá z přístavu  Toulon   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle vyplouvá z přístavu Toulon | foto: Reuters

Z vojenské námořní základny v Toulonu na jihu Francie vyplula francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Směřuje do východního Středomoří, kde se zapojí do bojů proti samozvanému Islámskému státu (IS), uvedla agentura AFP. Posílení tamní palební síly Francie nařídil prezident François Hollande krátce po pátečních atentátech v Paříži, k nimž se přihlásilo právě hnutí IS.

Letadlová loď Charles de Gaulle dopluje do oblasti operací nedaleko Sýrie či Libye za několik dní. S 26 stíhačkami, z nichž 18 je typu Rafale a osm typu Super-Etandard, ztrojnásobí údernou sílu francouzského letectva proti IS, hlavně v Sýrii, upřesnil před vyplutím admirál Jean Crignola. Ten velí celé misi Task Force 476, která zahrnuje kromě francouzského námořnictva a letectva také několik zahraničních plavidel včetně fregat z Británie a Belgie.

Když bojovníci IS prohlásili, že páteční útoky v Paříži byly odplatou za útoky Francie proti islamistům na Blízkém východě i jinde, udeřily francouzské stíhačky v neděli večer bezprecedentní silou na pozice IS v Sýrii. Hollande prohlásil, že Francie bude v útocích vytrvale pokračovat. „Francie je ve válce. Jsme ve válce proti terorismu džihádistů, který ohrožuje celý svět,“ řekl prezident.

Francie prý proti islamistům zasáhne nejen v Sýrii, ale také v Iráku a v Mali.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!