Villepin se včera setkal s Xavierem Emmanuellim, jehož Komise pro bydlení znevýhodněných osob (HCLPD) připravila pro vládu zprávu, z níž by měli ministři při přípravě zákona vycházet.
Podle návrhu by měli postupovat po etapách: do roku 2008 by měly byt dostat pouze nejtěžší případy, tedy „lidé bez trvalého bydliště, chudí dělníci a osamělé ženy s dětmi“. Od roku 2012 by pak právo na byt získali všichni, kteří bydlí v „nezdravých a nedůstojných podmínkách“. Plné uplatnění zákona předpokládá zpráva ale až o dva roky později.
Villepinova pravicová vláda tak reagovala na veřejnou debatu, kterou před Vánocemi rozpoutalo sdružení Děti Dona Quijota. Organizace postavila v jedné z bohatých pařížských čtvrtí stanové městečko pro bezdomovce, aby upozornila na rostoucí počet lidí bez domova. Venku nyní přespává asi 100 000 lidí, bytové problémy ale trápí až tři miliony Francouzů.
V otázce, jež se týká zejména chudších vrstev francouzské společnosti, se překvapivě shodují pravicoví i levicoví politici. K uzákonění vymahatelného práva na byt vyzval ve svém novoročním projevu i prezident Jacques Chirac: „Před námi jsou důležité reformy potřebné k tomu, aby ... se zavedlo skutečně vymahatelné právo na byt, tedy aby se právo na byt stalo realitou,“ prohlásil prezident.
Sám Chirac se o experiment založený na přidělování nevyužitých bytů pokusil ještě v době, kdy byl pařížským starostou. Oživení dávno zapomenuté vyhlášky v roce 1994 ale přineslo bydlení v opuštěných domech jen asi 50 rodinám. S podobným pokusem přišla o rok později i vláda Alaina Juppého.
Zákon o vymahatelnosti bytu se nyní stal i horkým tématem prezidentské kampaně. Zatímco socialistická kandidátka Ségolene Royalová vyzvala k „rozsáhlému plánu proti chudobě a sociálnímu vyloučení“, její pravicový soupeř Nicolas Sarkozy byl konkrétnější: pokud prý volby vyhraje, bezdomovectví do dvou let odstraní.
Kdo lidem byty zaručí?
Už dnes je ale jasné, že i v případě rychlého schválení zákona nezmizí bytové problémy nijak rychle. Pokud mají mít všichni Francouzi vymahatelné právo na byt, stát musí především vlastnit potřebný počet bytů. Výstavba nových bytů se sice podle Chiraka za poslední čtyři roky zdvojnásobila, to ale stále nestačí - podle nevládních organizací je potřeba postavit dalších asi 900 000 bytů. Zažádáno o byt má nyní 1,3 milionu Francouzů.
Jasné není zatím ani to, která státní instituce bude za vymahatelnost bytu zodpovídat a zda si žadatelé o byt budou moci vybrat, kde chtějí bydlet.
4. ledna 2007 10:48
PAŘÍŽ/PRAHA -
Právo na bydlení má být stejně vymahatelné jako právo na vzdělání. Tvrdí to alespoň francouzská vláda, která se před blížícími se volbami rozhodla začít řešit problém bezdomovectví. Premiér Dominique de Villepin včera oznámil, že vláda představí zákon o vymahatelnosti bytu 17. ledna.