27. září 2015 11:29, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie poprvé bombardovala pozice IS v Sýrii. ‚V sázce byla národní bezpečnost‘

Tisková konference francouzského prezidenta Hollanda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference francouzského prezidenta Hollanda. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/DAMAŠEK Francie v neděli zahájila letecké údery na pozice organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Prezident François Hollande, který je v New Yorku, novinářům oznámil, že francouzské stroje zasáhly a zničily výcvikový tábor islamistů u Dajr az-Zauru na východě země. Zdůraznil při tom, že si nálet nevyžádal žádné civilní oběti.

Nálety byly provedeny na základě informací získaných monitorovacími lety nad Sýrií, které probíhaly v uplynulých dvou týdnech, řekl Hollande. Poděkoval v této souvislosti silám koalice vedené USA za poskytované zpravodajské informace.

Sýrie potřebuje politické řešení, řekl dále Hollande, syrský prezident Bašár Asad ale nemůže být jeho součástí. „Francie diskutuje se všemi a nikoho nevylučuje“ při hledání politického řešení konfliktu v Sýrii. Paříž ale soudí, že „budoucnost Sýrie nemůže být spojena s Bašárem Asadem“, dodal.

Od monitorovacích letů po údery

O nutnosti leteckých úderů proti IS v Sýrii hovořil prezident François Hollande už na počátku září. Zapojení Francie potvrzuje odhodlání Paříže bojovat proti teroristické hrozbě, kterou IS představuje, uvedl v prohlášení úřad prezidenta. „Budeme útočit, kdykoli bude v sázce naše národní bezpečnost,“ dodal Elysejský palác.

Francie se v rámci koalice vedené Spojenými státy dosud podílela pouze na leteckých úderech na pozice islamistů v Iráku, neboť se obávala, že útoky v Sýrii by mohly vylepšit pozici režimu prezidenta Bašára Asada. Na počátku září ale zahájila monitorovací lety i nad Sýrií.

Francouzská vojenská akce se uskutečnila krátce před pondělním zahájením hlavní části zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, před nímž svůj proslov pronese i Hollande. O boji proti IS bude podle světových agentur mluvit také americký prezident Barack Obama. K jednotě v boji proti radikálům z Islámského státu chce v New Yorku vyzvat světové společenství také český prezident Miloš Zeman.

Ruské aktivity v Sýrii

Paříž zároveň k leteckým úderům přistoupila v době množících se informací o zvyšující se ruské aktivitě v Sýrii. Moskva prý Asadovu režimu dodává stíhací letadla, bezpilotní stroje, tanky a vrtulníky. V zemi už údajně působí také přinejmenším 1700 ruských specialistů. V Latákíji na západě země Rusko buduje základnu a ohlásilo i manévry svého námořnictva ve východním Středomoří. Jeho aktivity ale vyvolávají značnou nervozitu u západních politiků.

ČTK