Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pařížská policie nasadila při protestech ‚žlutých vest‘ slzný plyn. Zadržela 1723 lidí

Svět

  9:20aktualizováno  9. prosince 9:37
Paříž - Policie v sobotu v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées použila slzný plyn proti některým účastníkům protestu spojovaného s hnutím takzvaných žlutých vest. Celkem 136 000 lidí se v sobotu po celé Francii zúčastnilo protestů proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi, na které lidé chodí oděni ve žlutých vestách. V Paříži demonstrovalo asi 10 000 lidí.

Hnutí ‚žlutých vest‘ v Paříži. foto: Reuters

Čtyři víkendy protestů

  • 17. listopadu - 300 000 lidí protestovalo po celé Francii proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Zemřela žena, do které při blokádě najela řidička. Zraněných bylo 227 lidí.
  • 18. listopadu - Blokády pokračovaly na 150 místech, do ulic vyšlo asi 40 000 demonstrantů. Vláda na plánovaném zvýšení daní trvá.
  • 19. listopadu - Další protesty, celkem zraněno nejméně 409 lidí.
  • 20. listopadu - Zemřel motorkář, kterého během blokád srazila dodávka. Počet zraněných dosáhl 528.
  • 24. listopadu - Protestů v Paříži se zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 106 000.
  • 29. listopadu - Petici proti zdražení pohonných hmot podepsalo přes milion lidí.
  • 30. listopadu - Schůzka francouzského premiéra s mluvčími hnutí žlutých vest skončila nezdarem.
  • 1. prosince - Další protesty v Paříži i v jiných městech. Protesty skončily velkými materiálními škodami, v Paříži byl poškozen Vítězný oblouk.
  • 2. prosince Další obětí se stal řidič dodávky, který zahynul u zátarasu postaveného demonstranty. Zemřela osmdesátiletá žena, kterou v Marseille zasáhla bombička se slzným plynem.
  • 4. prosince - Francie o půl roku odloží zvýšení daně z pohonných hmot, vláda vyzvala k ukončení násilností.

Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera se protestů žlutých vest se ve Francii zúčastnilo 136 000 lidí, zranění utrpělo 118 protestujících a 17 policistů, 1385 osob bylo zadrženo. „V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou,“ řekl ministr vnitra.

Největší nepokoje za 50 let? Žluté vesty chtějí v sobotu ‚rozbíjet a zabíjet‘, Francie nasadí 89 000 policistů

Policie zadržela celkem 1358 osob, z nichž 974 poslala do vazby. Naprostá většina lidí (920) byla zadržena v Paříži, kde v cele předběžného zadržení skončilo 619 osob.

Premiér Philippe na tiskové konferenci ocenil policii, která podle něj díky dobré přípravě situaci zvládla. V Paříži a některých dalších městech bezpečnostní složky zůstávají dále na pozoru a v pohotovosti, upozornil premiér a poděkoval všem, kteří před sobotními demonstracemi vyzývali ke klidu.

„Nastal čas dialogu, začaly debaty v obou sněmovnách, setkání v terénu, v (sídle premiéra paláci) Matignonu, kde jsem měl příležitost setkat se s delegací Francouzů. Tento dialog již začal, musíme v něm pokračovat,“ vyzval premiér. „Žádná daň nemůže ohrozit národní jednotu,“ dodal s odkazem na zrušený plán zvýšit daň na pohonné hmoty, který před čtyřmi týdny demonstrace takzvaných žlutých vest vyvolal.

Prezident Emmanuel Macron se k situaci v zemi hodlá vyjádřit na počátku příštího týdne. Kdy přesně, ale zatím není jasné.

Francouzští politici tvrdí, že současné protesty, které se kromě Paříže přelily i do dalších regionů, se jejich organizátorům z takzvaného hnutí žlutých vest, vymkly z rukou. Členové hnutí pojmenovaného po reflexním oděvu, který patří do povinné výbavy aut, se původně bránili proti zvýšení daně z pohonných hmot. Od něho ale vláda tento týden ustoupila. Hovoří se o tom, že současná vlna protestů je nejsilnější za posledních 50 let. Lidé na nich dávají najevo svoji frustraci ze stagnujících příjmů a rostoucích životních nákladů.

V ulicích bylo asi 8000 policistů, k dispozici měli i obrněné transportéry.
Hovoří se o tom, že současná vlna protestů je nejsilnější za posledních 50 let.

Se žlutými vestami se potýká i Brusel

Na sobotu jsou demonstrace po vzoru hnutí žlutých vest plánovány v Belgii a Nizozemsku, i když se ani v jedné ze zemí zvyšování daně z pohonných hmot nechystá, podotýká agentura AP.

Policie v Bruselu se střetla s demonstranty, kteří páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti. Protestu se v Bruselu účastní řádově stovky lidí. Křičeli hesla proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi. „Macrone, Micheli, odstupte,“ volali.

Žena v Bruselu dostala během protestů přímý zásah slzným plynem

Policisté proti těm z nich, kteří vytrhávali značky a házeli láhve a další předměty, použili pepřový sprej. Na některých místech byla omezena automobilová a tramvajová doprava. Policie na bruselských nádražích a ve čtvrti, v níž sídlí evropské instituce, zadržela kolem 50 lidí.

Ráno protestující ve žlutých vestách na východě Belgie zablokovali dálnici, která vede do Francie.

Protestuje se i v Nizozemí

Na různých místech v Amsterodamu, Rotterdamu či Haagu se v sobotu sešly stovky lidí, kteří se francouzským hnutím žlutých vest inspirovali . Protestovali především proti podle nich rostoucí propasti mezi chudými a bohatými. Někteří demonstranti požadovali demisi liberálního premiéra Marka Rutteho, jiní vystoupení Nizozemska z Evropské unie, snížení věku odchodu do důchodu či zrušení některých opatření na ochranu životního prostředí.

Rutte už v pátek uvedl, že motivaci lidí, kteří se chystají protestovat, chápe a je připraven k dialogu. Řekl zároveň, že s výtržnostmi jako ve Francii nepočítá. Nizozemci jsou podle něj jiní.

Autor: