23. ledna 2018 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francii hrozí kvůli sněhu povodně i laviny. Chamonix je odříznuté od světa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cesta zasypaná sněhem. (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta zasypaná sněhem. (ilustrační) | foto: ČTK

PAŘÍŽ Řeka Seina v Paříži stoupla natolik, že říční doprava musela být přerušena a také nábřeží byla uzavřena. Řeka se začíná vylévat z břehů, uvedl dnes list Le Figaro na své internetové stránce. Kvůli lavinovému nebezpečí úřady uzavřely cestu do alpského Chamonix.

„Hladina Seiny nadále stoupá. U Slavkovského mostu v pondělí dosáhla 4,57 metru, dnes by mohla překročit pět metrů a ve středu 5,7 metru,“ uvedl deník Le Figaro. 

Stále je to ale ještě daleko od největších povodní: v roce 1910 hladina Seiny vystoupala na 8,62 metru, což v metropoli způsobilo katastrofální záplavy. V roce 1955 řeka dosáhla 7,10 metru a 6,10 metru v červnu 2016.

Záplavy v důsledku prudkých dešťů hrozí podle výstrahy meteorologů z dnešního rána ve třech desítkách departamentů po celé zemi, od Normandie k alpským řekám, od úpatí Pyrenejí k Rýnu, kde hrozí nebezpečí, že se řeka vylije z břehů v důsledku tání sněhu.

Cesta do Chamonix je uzavřená

Sníh působí komplikace i na horách. Příjezdové komunikace do francouzského zimního střediska Chamonix v úterý byly uzavřeny kvůli nejvyššímu stupni lavinového nebezpečí. Uzavřena jsou i některá švýcarská lyžařská střediska. Na 75 turistů a místních obyvatel bylo evakuováno kvůli sesuvu půdy a lavině v údolí Val Venosta v regionu na severu Itálie. 

Podle agentury AP sněžení zdrželo i příjezd účastníků Světového ekonomického fóra do švýcarského Davosu. Uzavřena musela být kvůli sesuvu bahna švýcarská dálnice A2 vedoucí ke Gotthardskému tunelu.

Místní úřady v úterý informovaly, že byla uzavřena železniční trať u Grands Montets u Chamonix a také silniční tunel a další významné komunikace v oblasti.

Některá lyžařská střediska ve francouzských Alpách jsou uzavírána od pondělí. Nebezpečí lavin způsobily týdny sněžení následované deštěm. Podle AP jsou kvůli nebezpečí lavin nyní uzavřena také švýcarská střediska Zermatt, Andermatt a Saas-Fee. Husté sněžení komplikuje příjezd účastníků na každoroční Světové ekonomické fórum do Davosu.

Po lavině v údolí Val Venosta v oblasti Jižního Tyrolska byl evakuován hotel Langtauferer Hof v obci Curon Venosta (Graun im Vinschgau). Dopoledne musel zhruba 75 turistů a také několik místních obyvatel přepravit do bezpečí vrtulník. Podle agentury ANSA už v noci na dnešek oblast zasáhla lavina, ale situace je poklidná. Případné oběti nejsou hlášeny.

Na severozápadě Jižního Tyrolska platí kvůli obrovskému množství sněhu pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, ale ještě během dneška má zeslábnout.

ČTK
  • 0Diskuse