Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francii terorizují agresivní klauni, lidé organizují domobranu

Agresivní klaun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agresivní klaun. | foto: Youtube.com

MONTPELLIER Na různých místech Francie útočí v ulicích násilníci převlečení za klauny poté, co se na sociálních sítích objevily výzvy k takovým útokům ze Spojených států. Napsal to web deníku Le Parisien. Poslední incident a nejspíš dosud nejnásilnější se udál v noci na dnešek ve městě Montpellier na jihu Francie, kde muž v masce klauna zasadil 30 ran železnou tyčí pětatřicetiletému muži.

Právě brutální útok na Montpellier udělal z bizarní kuriozity závažnou věc. Klauni mnohdy vyhrožují nebo napadají osoby či majetek skutečnými zbraněmi. Například v sobotu zatkla policie na jihu Francie 14 nezletilců, kteří v převlečení za klauny a vyzbrojeni pistolemi, noži a baseballovými pálkami ohrožovali obyvatele města Agde. 

Ve zdejším departementu Hérault se během nedělní noci na různých místech stali obětí také tři řidiči, kteří podali žaloby na neznámé pachatele poté, co jim klauni vyhrožovali. Již v pondělí v tamním městě Marseillan mladík s maskou „agresivního klauna“ poškodil na ulici jednomu řidiči auto.

Klaun za katrem

Jev se šíří po Facebooku a objevil se, i když v menší míře, i v oblasti Paříže a na severu země. Například v tamním Pas-de-Calais byl v minulých dnech odsouzen k šesti měsícům podmíněného vězení devatenáctiletý muž, který v převlečení za klauna vyhrožoval kolemjdoucím klackem, který se podobal dlouhému noži.

Pachatelé si za oběti vybírají nejčastěji děti a teenagery. Pohybují se v okolí škol, schovávají se v keřích, ale někdy se i zcela otevřeně procházejí po ulicích nebo na náměstích, informoval Business Insider s odvoláním na agenturu AFP.

Domobrana

Došlo to dokonce tak daleko, že ve městě Mulhouse vzniklo něco na způsob domobrany. Po informaci, že po městě se pohybuje nebezpečný klaun, se pět mladíků ozbrojilo baseballovou pálkou, slzným plynem, kladivem a obuškem a vydali se klauna „zpacifikovat“. Než se jim ho podařilo vypátrat, zadrželi je strážníci. Krátce poté vydala státní policie prohlášení, vyzývající ke klidu.

Jev s útočícími klauny zaznamenaly i Spojené státy a Británie. Jen ve Spojeném království řešila během loňského roku police 117 případů, do kterých byli nějakým způsobem zapleteni klauni. Podle francouzského tisku se situace může zhoršovat s blížícím se svátkem Halloween, při kterém je běžné se převlékat do strašidelných kostýmů.

Podle amerických médií napadají zločinci převlečení za klauny a ozbrojení baseballovými pálkami a mačetami obyvatele kalifornského města Bakersfield.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...