6. května 2012 20:03, aktualizováno 7. 5 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozhodnuto: Francii povede Hollande, Sarkozy do dalších voleb nepůjde

Hollande zdraví Francii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hollande zdraví Francii. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Nicolase Sarkozyho vystřídá v Elysejském paláci kandidát socialistů François Hollande. Před jednou hodinou ranní bylo jasné, že získal 51,7 procenta hlasů. Sarkozy je teprve druhým prezidentem Francie, který neobhájil svoji funkci. Již oznámil, že v červnu nepovede svoji stranu do parlamentních voleb.

„Francouzský lid zvolil. Jednalo se o demokratickou volbu a já ji respektuji,“ oznámil Nicolas Sarkozy s tím, že s Hollandem telefonicky hovořil a popřál mu mnoho štěstí při řešení obtížných úkolů. „Nesu za tuto prohru plnou odpovědnost,“ dodal dosavadní prezident.

Nicolas Sarkozy pogratuloval Hollandovi k vítězství

Nicolas Sarkozy pogratuloval Hollandovi k vítězství

„Zůstaňte jednotní... parlamentní volby lze vyhrát. Dnešní výsledek je úctyhodný. Já tuto kampaň ale nepovedu,“ řekl podle agentury AFP Sarkozy svým spolustraníkům ve Svazu pro lidové hnutí.

Hollandovi stoupenci se shromáždili na pařížském náměstí Bastilly, která je svým významem ve francouzské revoluci symbolickým místem francouzské levice.

Hollande promluvil v Tulle v departementu Correze v centrální Francii, kde je jeho volební okrsek. Socialisté slavili také před sídlem strany v ulici Solférino v Paříži.

Už  před 23. hodinou telefonovala Hollandovi německá kancléřka Angela Merkelová a pozvala ho do Berlína. Její ministr zahraničí Guido Westerwelle označil Hollandovo zvolení za "historickou událost" a zdůraznil, že Německo bude spolupracovat s Francií na "paktu růstu". Také předseda Evropské komise José Manuel Barroso zdůraznil, že mají s Hollandem společný cíl - "oživení evropské ekonomiky, které by vedlo k trvalému růstu".

Aktuální výsledky podle regionů

„Je to velmi velké štěstí, které končí 17 let vlády pravice v (prezidentském) Elysejském paláci,“ řekl mluvčí socialistů Benoît Hamon.

Socialisté byli nicméně u moci v letech 1997 až 2002, kdy s pravicovým prezidentem Jacquesem Chirakem vládla socialistická vláda premiéra Lionela Jospina.

"Hlubokou radost" vyjádřila také Ségolene Royalová, která se Sarkozym prohrála ve volbách v roce 2007. Je také bývalou partnerkou Hollanda, se kterou má čtyři děti.

Smutní přívrženci Nicolase Sarkozyho.
Fanynka socialisty Francoise Hollanda

Přívrženci Nicolase Sarkozyho smutní, kdežto fanoušci socialisty Hollanda oslavují vítězství.

François Hollande, který se stane prezidentem druhé největší ekonomiky EU, by měl nastoupit do úřadu nejpozději 15. května. Již dříve uvedl, že jeho první zahraniční cesta povede do Německa.

François Hollande

narozen 12. srpna 1954 v Rouenu

 • 1979 - vstoupil do Socialistické strany
 • 1980 - absolvoval Národní školu pro státní úředníky (ENA), líheň francouzské politické elity
 • 1981 - v parlamentních volbách se v departementu Correze utkal s Jacquesem Chirakem a skončil na druhém místě o pouhých 300 hlasů
 • 1993-2007 - žil s političkou Ségolene Royalovou, mají spolu čtyři děti
 • 1988, 1997, 2002 a 2007 - zvolen do francouzského parlamentu
 • 1999 - zasedal v Evropském parlamentu
 • 1998-2001 - radní oblasti Limousin
 • 2001-2008 - starosta města Tulle
 • 2007 - od tohoto roku žije s novinářkou Valérií Trierweilovou
 • 2008 - od tohoto roku stojí v čele generální rady francouzského departementu Correze

François Hollande se stává druhým socialistickým prezidentem od vzniku francouzské páté republiky v roce 1958 po Françoisu Mitterrandovi (1981-1995).

Nicolas Sarkozy je druhým prezidentem, který prohrál po prvním funkčním období, po Valérym Giscardovi d'Estaing v roce 1981.

Favorit průzkumů

Dvojice Sarkozy a Hollande vyšla vítězně z prvního kola voleb, které se konalo před dvěma týdny.

Všechny dosavadní předvolební průzkumy napovídaly, že novým prezidentem bude Sarkozyho vyzyvatel.

Hollandovy preference byly až do poslední chvíle asi o pět až šest procentních bodů vyšší, než podpora dosavadnímu prezidentovi.

Oba rivalové bojovali o voliče do poslední chvíle.

Zejména Sarkozy se protiimigrační rétorikou snažil oslovit lidi, kteří v prvním kole hlasovali pro pravicovou nacionalistku Marine Le Penovou, která skončila třetí s překvapivě vysokou podporou 18 procent hlasů.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz