Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Francouze láká ‚moderní komunista‘ Mélenchon. Na odchod z EU či práci 32 hodin týdně

Svět

  10:26
PAŘÍŽ/PRAHA - Prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon se proti posledním volbám poučil. Pro levici se stává mužem číslo jedna. V průzkumech se vyšvihl na třetí místo. Mezi jeho hlavní cíle patří odchod z EU a NATO, legalizace marihuany či zkrácení pracovního týdne na pouhých 32 hodin.

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon. foto: Reuters

Francouzská prezidentská kampaň v pondělí vstoupila do své rozhodující fáze. Poslední dva týdny před prvním kolem voleb je přitom stále hodně Francouzů nerozhodnutých a překvapení, jež provázejí celou kampaň, nejsou vyloučena. Jedno z nich naznačil i nedělní průzkum agentury Kantar Sofres One Point: komunista Jean-Luc Mélenchon v něm vůbec poprvé odsunul konzervativce Françoise Fillona až na čtvrtou příčku.

Prezidentský kandidát krajní levice Mélenchon nabírá ve Francii na popularitě

Právě Mélenchonova kampaň nabrala v posledních týdnech nevídanou dynamiku. Krajně levicový kandidát, který prosazuje mimo jiné odchod z Evropské unie i Severoatlantické aliance, legalizaci marihuany, 32hodinový pracovní týden nebo důchod už v 60 letech (nyní platí 62 let), je jediným politikem, jehož preference trvale stoupají.

Pětašedesátiletý Mélenchon se naposledy představil v jihofrancouzském Marseille. Do tamního Starého přístavu si ho přišlo poslechnout několik desítek tisíc lidí, mezi nimiž byli podle reportérky listu Le Monde i ti, kteří se zúčastnili prvního politického mítinku v životě. Nechyběli ale ani voliči pravice nebo lidé, kteří volby obvykle ignorují.

Mélenchon dal voličům na výběr: buď dají hlas „extrémní pravici, která odsuzuje náš skvělý mnohobarevný lid k tomu, aby se nenáviděl“, nebo „stoupence volného trhu, kteří přeměňují utrpení, bídu a opuštění ve zlato a peníze“. Anebo mohou volit jeho. „Nežádám vás, abyste mě měli rádi. Žádám vás, abyste mě podpořili, protože je to v zájmu Francie,“ prohlásil.

Na rozdíl od minulých prezidentských voleb, v nichž v jednu chvíli dosahoval v průzkumech na 17 procent, nakonec ale skončil na jedenácti, se Mélenchon zjevně poučil. Když v roce 2012 vystoupil v Marseille, městě plném přistěhovalců, ale také kriminality, netakticky vyzdvihoval imigraci. Tentokrát jen vyzval k minutě ticha za všechny běžence, kteří se utopili ve Středozemním moři. Mítinky už také končí hraním Marseillaisy, ne už ale Internacionály jako dříve.

Francouzský Bernie Sanders

Experti nyní zkoumají, jak mohl kandidát krajní levice přitáhnout takové množství voličů, zvláště na úkor socialisty Benoîta Hamona, jehož chce podle výše uvedeného průzkumu volit jen devět procent lidí, tedy přesně polovina Mélenchonova elektorátu.

„Mélenchon vstoupil do témat, která jsou v tuto chvíli ve francouzské populaci nosná, jako je odmítání zákoníku práce,“ míní sociolog Nicolas Framont. Mélenchon se podle něj stal „jistým způsobem“ hlavním kandidátem levice. V médiích se už objevilo i přirovnání k Berniemu Sandersovi, jenž navzdory pozici outsidera zaujal v amerických demokratických primárkách.

Na Trumpovu inauguraci už dorazil i neúspěšný prezidentský kandidát demokratů...
Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron.

Sociolog Framont upozorňuje ještě na jednu Mélenchonovu výhodu oproti Hamonovi: „Zatímco Mélenchonův program je už šest měsíců stabilní, Hamonův program v primárkách byl tak upravovaný, že v některých bodech už není jasný. Není jistý jeho postoj ke končícímu prezidentovi nebo k evropským smlouvám. Jeho projekt základního příjmu je čím dál tím víc vágní,“ citovala Framonta stanice France Info.

Nositel komunistických idejí Mélenchon vede také oproti Hamonovi modernější kampaň. Obklopil se převážně mladými lidmi a patří k nejaktivnějším kandidátům na sociálních sítích. K tomu se přidává i fakt, že je bezesporu dobrým řečníkem, ostatně v poslední televizní debatě označilo nejvíc diváků za nejpřesvědčivějšího právě jeho.

S postupem do druhého kola to ale přesto bude mít těžké. Levicoví voliči jsou rozpolcení, a i když se Mélenchon s Hamonem v některých bodech programově shodují, vzdát se boje předem socialista nehodlá.

Třetina voličů stále neví, komu dá hlas, a další třetina připouští, že ještě může své preference změnit. Zvláště to platí pro hlavního favorita průzkumů, liberála Emmanuela Macrona, jehož voliči nejsou příliš vyhranění.

„Říká se, že vyhraje kdokoliv, kdo stane ve druhém kole proti Marine Le Penové (šéfce krajně pravicové Národní fronty – pozn. red.). To ale nemusí být pravda,“ řekla LN Cynthia Fleuryová, filozofka a politoložka z pařížské školy Mines Paris Tech.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.