Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Puch z francouzská chemičky zamořil Paříž i jižní Anglii

Svět

  17:20
LONDÝN - Páchnoucí plyn z chemičky v severozápadní Francii zamořil Normandii, hlavní město Paříž a vítr jej zanesl přes kanál La Manche až do Británie nad Londýn. I když úřady ujišťují, že plyn merkaptan není nebezpečný, únik vyvolal řadu stížností obyvatel a byl kvůli němu zrušen i zápas francouzského fotbalového poháru.

Turisté v husté chumelenici před Eiffelovou věží foto: Reuters

Bezbarvá organická sloučenina síry merkaptan páchnoucí po zkažených vejcích se používá jako přísada k zemnímu plynu, který nemá žádný zápach, aby bylo možné zjistit jeho případný únik. Merkaptan začal unikat v pondělí ráno z chemičky Lubrizol France u Rouenu asi 120 kilometrů západně od Paříže.

Vítr oblak páchnoucího plynu nejprve nesl přes Normandii k Paříži a potom přes Lamanšský průliv do Anglie. Hasiči v jihoanglickém hrabství Kent vyzvali obyvatele, aby neotvírali dveře a okna. Také policie v Londýně uvedla, že dostala hlášení o silném palčivém pachu na jihovýchodě města.

Plyn, který není jedovatý, ale ve vysokých koncentracích hořlavý, ráno vyvolal ve Francii řadu telefonátů znepokojených obyvatel. Pařížská policie ujišťovala, že plyn páchnoucí jako "pot, česnek a shnilá vejce" není zdraví nebezpečný a je v malé koncentraci.

Fotbalový zápas zrušen
"Všichni říkají, že není potřeba se vzrušovat, ale to samé říkali po Černobylu," řekla matka čtyř dětí Patricia Cousteauová. V Rouenu také plyn vyvolal u některých lidí bolesti hlavy a nevolnosti. Na stejné potíže si stěžovali i obyvatelé Normandie a pařížské oblasti.

Francouzská fotbalová federace také oznámila, že kvůli merkaptanu byl zrušen na dnešek plánovaný zápas fotbalového poháru mezi Rouenem a Olympiquem Marseille. Zástupce společnosti Lubrizol France Pierre-Jean Payrouse řekl, že únik vznikl po neplánované chemické reakci v nádrži s merkaptanem. Ministerstva vnitra a životního prostředí po inspekci v pondělí večer dnes oznámily, že prozatím nařídily zastavení provozu v továrně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat