Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská dvojka 'Sarko - Ségo' a Hitlerův milý dopis

Svět

  16:31
Francouzské celostátní deníky otvírají titulní stránky promluvou Nicolase Sarkozyho, jehož vládní pravice utrpěla zdrcující porážku v regionálních volbách. Citace oficiálních vyjádření zklamaného prezidenta jsou pozoruhodné, daleko zajímavější jsou ovšem články, jež komentují strategické výpady politiků v čele vítězných socialistů – vítězce v regionu Poitou-Charentes Ségolene Royalové média nadšeně podsouvají pomyšlení na kandidaturu v příštích prezidentských volbách.

Ségolene Royalová (Socialistická strana - PS), prezidentka regionální rady v Poitou-Charantes foto: Reuters

Deník Le Monde říká už v titulku, že si Royalová, rozvažujíc svou taktiku, hraje na schovávanou se Socialistickou stranou (Hésitante sur sa stratégie, Ségolène Royal joue à cache-cache avec le PS) a vytýká prezidentce regionální rady v Poitou-Charentes, že se ihned po vítězných volbách projevila svým obvyklým způsobem, a sice že "oslnila svou nepřítomností". Royalová si totiž dovolila neobjevit se na tradičním fotografování lídrů PS ve vítězných regionech...

Z článku vyznívá podezření, že se Royalová snaží svézt na vítězné vlně, strhnout na sebe patřičný zájem médií, vybudovat si individuální image mimo stranu a dost možná si tak připravit půdu pro kandidaturu v příštích prezidentských volbách. PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.  

Zprávu o prohřešku francouzské političky přináší i list Le Parisien a to s dodatkem, že se Royalová namísto "rodinného" fotografování chtěla raději dobře připravit na interview pro televizní stanici TF1. "Budeme mít jistě spoustu dalších příležitostí k fotografování. Politika není vždy jen legrace, musíme teď vyřešit skutečné problémy," komentovala záležitost socialistka, která se v roce 2007 stala první ženou v historii Francie, jež postoupila do druhého kola prezidentských voleb.

Na přímou otázku, zda se aktivně zúčastní těch příštích, odpověděla poněkud vyhýbavě: "V tuto chvíli oficiální kandidátkou nejsem. Je možné, že jí budu, ale je také možné, že jí nebudu." - 'Sarko', nebo 'Ségo' - s francouzskými politiky bude legrace vždycky... ČLÁNEK NEJDETE ZDE.

Pro odlehčení se v průhledu dnešním tiskem podíváme ještě na dvě zajímavé události z aukčních síní. O vydraženém diplomatickém dopisu z pera Adolfa Hitlera informoval britský internetový zpravodaj Times Online. Jedná se o dopis z roku 1931, v němž někdejší nacistický vůdce vyjadřuje přesvědčení o "pevném a srdečném přátelství" mezi Německem a Británií. Za osm tisíc liber jej v aukční síni Bonhams vydražil americký nákupčí Kenneth Rendell, který je majitelem Muzea druhé světové války v Massachusetts. "Zaplatil bych za něj i padesát tisíc," sdělil po aukci novinářům. CELÝ ČLÁNEK NEJDETE ZDE.

Druhou dražební událostí, která se teprve chystá, je aukce doposud nezveřejněných fotografií někdejší americké hvězdy Marilyn Monroe. Jedinečné snímky z natáčení filmu Někdo to rád horké (krom jiných) budou podle britského listu The Daily Telegraph draženy v lasvegaské aukční síni Julien's Auctions dne 25. června. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!