10. listopadu 2015 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská policie se u Calais střetla s desítkami migrantů

Imigranti prchají před francouzskou policií v Calais. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imigranti prchají před francouzskou policií v Calais. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Nové potyčky vypukly v noci na úterý v blízkosti severofrancouzského přístavního města Calais mezi policií a asi 250 uprchlíky, kteří se pokoušeli ukrýt v nákladních vozidlech jedoucích do Británie. Informují o tom tamní úřady. Podle policejních zdrojů musely pořádkové síly několikrát použít i slzný plyn.

„Policie musela opakovaně vytlačovat migranty,“ řekl podle agentury AFP mluvčí prefektury Pas-de-Calais. Dodal, že 11 policistů utrpělo lehká zranění, když na ně uprchlíci házeli různé předměty.

Běženci rozmontovávali silniční značení a házeli ho do vozovky, aby donutili kamiony zpomalit, a snáze se tak do nich dostat. Uprchlíkům přišly na pomoc také skupinky aktivistů proti globalizaci a příslušníků extrémní levice.

Policie se s přistěhovalci střetla i o předchozí noci, kdy utrpělo drobná zranění 16 lidí.

„Dosud migranti ustupovali, když proti nim policisté zakročili. Teď ale přicházejí s kameny,“ uvedl policejní zdroj.

Provizorní kostel pro uprchlíky nedaleko Calais.
Migranti u plotu ohraničujícího přístup k Eurotunelu.  V pozadí policejní...

Podle francouzského ministerstva vnitra je asi 4500 migrantů v divokém tábořišti zvaném Džungle východně od Calais, kde čekají na příležitost, aby se pomocí kamionu, vlaku či případně lodě dostali do Británie. V polovině října byl v táboře přítomen rekordní počet asi 6000 lidí.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.