Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská policie chrání Breivikova otce

Svět

  10:46aktualizováno  14:53
PAŘÍŽ - Francouzská policie vzala pod ochranu otce norského atentátníka Anderse Behringa Breivika. Sdělilo to francouzské státní zastupitelství, které zároveň vyvrátilo dřívější zprávy o tom, že by policie v domě Jense Breivika provedla domovní prohlídku. Jens Breivik prohlásil, že je ze zvěrstev, které spáchal jeho syn v naprostém šoku.

Francouzská policie prohledává dům Jense Breivika foto: ČTK

Agentura AP původně informovala o tom, že dům Jense Breivika v jihofrancouzském Couranelu obklíčila asi desítka policistů, z nichž část budovu prohledává.

Podle státního zastupitelství je ale cílem celé akce pouze zajistit veřejný pořádek. Dům Jense Breivika je totiž v obležení reportérů od chvíle, kdy byla zveřejněna identita útočníka, který zabil v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya 93 lidí.


Francouzská policie prohledává dům Jense Breivika

Jens Breivik už o víkendu řekl médiím, že se o činu svého syna dozvěděl na internetu a že byl šokován. Muž, který tráví ve Francii důchod, rovněž prohlásil, že se synem nebyl v kontaktu od roku 1995. "Sledoval jsem ta zvěrstva s naprostou hrůzou," prohlásil podle listu Daily Telegraph Jens Breivik. "Vyjadřuji soustrast všem pozůstalým, jsem z toho stále v šoku," řekl.

Anketa

Myslíte si, že by se útok podobný tomu v Norsku mohl odehrát i v Česku?

Ano, osamělý útočník může běsnit kdekoli. 5257
Ne, u nás se nic takového stát nemůže. 166
Raději nad tím nepřemýšlím. 379


Jens Breivik je bývalý diplomat, který dříve pracoval v Londýně a Paříži. Důchod tráví v jižní Francii v Pyrenejích. S Andersovou matkou se rozešel, když byl chlapci jeden rok. Z dalšího svazku má Jens Breivik tři děti.

"Nikdy jsme spolu nežili, ale v průběhu jeho dětství jsme byli stále v kontaktu. Byl to normální chlapec. O politiku se tehdy nezajímal," vzpomínal na svého syna Breivik.

ČTĚTE TAKÉ:

Anders Behring Breivik se přiznal k přípravě náloží, které zabily v norské metropoli Oslu nejméně sedm lidí, i ke střeleckému masakru na shromáždění sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

Francouzská policie prohledává dům Jense Breivika

Breivik v pondělí stanul před soudem

Anders Behring Breivik měl v úmyslu zabít i bývalou trojnásobnou norskou premiérku Gro Harlemovou Brundtlandovou, která je ve světě jednou z nejznámějších norských politických osobností. V pondělí Breivik stanul před soudem.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!