10. února 2017 13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzi zatkli tři muže a 16letou dívku. Jeden z nich se chtěl odpálit v Paříži

Příslušníci francouzské speciální jednotky BRI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci francouzské speciální jednotky BRI | foto: Reuters

MONTPELLIER Francouzská policie v pátek zatkla tři muže a jednu dívku ve městě Montpellier a jeho okolí. Skupina je podezřelá z plánování sebevražedného útoku na turistický cíl v Paříži. S odvoláním na policejní a soudní zdroje o tom informoval server listu Le Figaro. Národnost zadržených média zatím neuvádějí.

Materiály na výrobu výbušnin nalezli policisté během domovní prohlídky u dvacetidvouletého muže známého svou radikalizací. Jeho zadržená šestnáctiletá přítelkyně přestoupila k islámu a také u ní se projevila radikalizace.

Vyjádření dívky na sociálních sítích přivedli strážce zákona na stopu celé skupiny. Mladá muslimka dala najevo touhu odjet do Sýrie bojovat po boku džihádistů nebo zaútočit ve Francii, napsal server týdeníku L’Express.

Podle zdroje britského The Independent našli v domě nebezpečné výbušniny, mimo jiné TATP - ta se stala jakýmsi „podpisem“ Islámského státu. Džihádisté ji použili jak při útoku v Paříži 2015, tak Bruselu 2016. Podle amerického experta na terorismus Michaela Horowitze se chtěl jeden ze zadržených, 20letý mladík, odpálit s pomocí sebevražedné vesty s TATP na turisticky frekventovaném místě v Paříži.

Minulý týden v Paříži u muzea Louvre napadl mačetou dvacetidevítiletý Egypťan vojenskou hlídku. Křičel přitom Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

ČTK, givVojtěch Gibiš

Najdete na Lidovky.cz