Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcínu AstraZeneca mohou ve Francii dostávat i lidé starší 65 let. Zásadně snižuje riziko hospitalizace

Vakcína od firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína od firmy AstraZeneca | foto: Reuters

Paříž  Francouzská vláda upravuje svá doporučení ohledně vakcíny na covid od firmy AstraZeneca, kterou nyní mohou dostávat i obyvatelé ve věkové kategorii 65 až 75 let. V pondělí večer to oznámil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Zpravodajský web BBC zároveň informoval, že zmíněná očkovací látka podle nové britské analýzy u osob starších 80 let dramaticky snižuje riziko hospitalizace s covidem-19.

V některých evropských zemích včetně Německa vakcínu od AstraZeneky stále nedoporučují podávat lidem starším 65 let, kvůli tomu, že data z klinických testů se týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Původně se takto vyjádřil i francouzský zdravotnický úřad HAS, nyní ale vláda doporučení rozšířila.

Vakcínou britské farmaceutické společnosti se nově mohou nechat naočkovat obyvatelé Francie „starší 50 let, včetně těch od 65 do 75 let“, citoval Vérana deník Le Monde. Podle ministra zdravotnictví je přípravek vhodný i pro seniory s dlouhodobými zdravotními problémy. „Pro lidi, kterým je 75 let a více, jsou tady stále (vakcíny výrobců) Pfizer a Moderna,“ dodal Véran.

Nasazení britské vakcíny schválila Evropská léková agentura (EMA) na konci ledna s tím, že ji mohou dostávat všichni dospělí. Členské země Evropské unie nicméně mohou užívání omezovat podle vlastního uvážení a řada z nich se na přelomu ledna a února rozhodla seniorům látku AstraZeneky nepodávat. Česká republika mezi tyto země nepatří.

Podobně jako v dalších evropských státech se ale i v ČR objevují případy, kdy se pacienti britské očkovací látce vyhýbají kvůli obavám z vedlejších účinků a pochybnostem o účinnosti. Analytici ovšem upozorňují, že odhady o efektivitě z různých klinických studií nelze jednoduše srovnávat a že informace o účinnosti proti mutacím koronaviru mohou být zavádějící. BBC podotýká, že při testování „oxfordské“ vakcíny nikoho z naočkovaných nepostihl covid-19 s těžkým průběhem.

O její vysoké účinnosti u starších pacientů svědčí čerstvá analýza anglického úřadu pro veřejné zdraví PHE, která zatím neprošla recenzním řízením. Jediná dávka vakcíny od AstraZeneky nebo té vyvinuté ve spolupráci Pfizeru a BioNTech podle studie snižuje u lidí starších 80 let pravděpodobnost hospitalizace s covidem-19 o více než 80 procent. Závěry vycházejí z pozorování pacientů, kteří vakcíny dostali mimo klinické testy. Experti britské vlády výsledky přivítali, zdůrazňovali však, že pro maximální ochranu jsou nutná dvě očkování.

Pochybnosti o účinnosti vakcín se v pondělí snažil mírnit i francouzský ministr zdravotnictví. Úřad HAS podle Vérana bere „všechny vakcíny, kterými ve Francii disponujeme, AstraZeneca, Pfizer a Moderna“, jako „pozoruhodně“ účinné.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!