Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská vláda ustála hlasování o nedůvěře. Opozici vadí kontroverzní reforma

Francouzský premiér Manuel Valls. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský premiér Manuel Valls. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská socialistická vláda premiéra Manuela Vallse ve čtvrtek v Národním shromáždění přestála hlasování o důvěře, spojené s kontroverzní reformou zákoníku práce. Pro pád vlády hlasovalo 246 zákonodárců, k odvolání kabinetu je však zapotřebí nejméně 288 hlasů.

Hlasování o důvěře vyvolala konzervativní opozice v reakci na středeční rozhodnutí vlády zavést reformu zákoníku práce pomocí dekretu, čímž obešla parlament.

Reforma zaměstnavatelům usnadní přijímání i propouštění pracovníků. Plánované změny v uplynulých týdnech vyvolaly vlnu protestů po celé Francii.

Paříží ve čtvrtek pochodovaly za silné asistence policie desítky tisíc demonstrantů. Protesty se odehrály v relativním klidu, policie ale proti radikálnějším demonstrantům použila slzný plyn, uvedla agentura AP. Podobné scény se odehrávaly při protestech proti reformě i v Marseille, Nantes, Grenoblu, Montpellieru, Lille či Tours. V Toulouse byli při potyčkách s policií podle BBC zraněni dva mladí demonstranti. V Nantes a Rennes odboráři a studenti blokovali silnice a školy. Protesty mají pokračovat i příští týden.

Omezení práv?

Mimořádným krokem, který umožňuje ústava, se vláda vyhnula nebezpečí, že schválení změn rok před volbami parlamentu a hlavy státu zablokují její vlastní poslanci. Zmírnění ochrany zaměstnanců podle vlády povzbudí podniky k přijímání nových pracovníků. Kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit nezaměstnanost, která je dlouhodobě vysoká. Prezident François Hollande slíbil, že se příští rok nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce stabilně klesat.

Kritici reformy odsuzují hlavně tři body, a to záměr zavést maximální výši odstupného v případě propouštění, zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů a menší závaznost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000.

Za 57 let Páté republiky vláda nezískala důvěru jen jednou, a to v roce 1962 kabinet Georgese Pompidoua, připomněla agentura Reuters. Tehdejší prezident Charles de Gaulle ale nechal rozpustit Národní shromáždění a jeho pozdější nástupce Pompidou se nakonec stal nejdéle úřadujícím premiérem Páté republiky.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...