Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzské soudy s mocnými. Rozsudek nad bývalým prezidentem není zde nic neobvyklého

Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským... | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ/PRAHA Exprezident Nicolas Sarkozy byl v pondělí nepravomocně odsouzen k roku vězení a dvěma letům podmínečného trestu. Soud s vysoce postaveným politikem však ve Francii není nic neobvyklého – ještě ve čtvrtek má padnout rozsudek nad bývalým premiérem Édouardem Balladurem.

V pondělí to bylo teprve podruhé v novodobé historii Francie, kdy byl bývalý prezident odsouzen za spáchání zločinu. Bývalý šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy, který stál v čele země v letech 2007 až 2012, si od soudce vyslechl, že se provinil „závažnými zločiny“. Spočívaly v tom, že se v roce 2014 snažil ovlivnit soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta, aby od něj získal informace o probíhajícím procesu. Výměnou nabízel Sarkozy a jeho právník Thierry Herzog podporu při soudcově kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy přichází k soudu.
Bývalý francouzský prezident Nicloas Sarkozy.

Bývalý prezident v úterním rozhovoru pro deník Le Figaro uvedl, že se odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva. „Nemohu přiznat vinu a přijmout trest, když jsem nic nespáchal,“ řekl Sarkozy a dodal, že u soudu nebyly předloženy žádné důkazy o jeho provinění, byla porušena jeho práva při odposleších a on sám se cítí být obětí „obrovské nespravedlnosti“.

„Je to pro něj tvrdá rána,“ komentoval situaci pro média politolog Pascal Perrineau z pařížské univerzity SciencesPo. Podle něj nyní hrozí, že Sarkozy přijde o image „nenahraditelného“ hráče francouzské pravice. Na stranu druhou řada pravicových politiků již Sarkozyho podpořila. O tom, že by se měla ctít presumpce neviny, dokud nevynese rozsudek i poslední instance, hovořil například ministr vnitra Gérald Darmanin, poslanec Eric Ciotti či místopředsedkyně Národního shromáždění Annie Genevardová.

Sarkozy však může schytat další rány hned v nacházejících týdnech. Od 17. března začne pařížský odvolací soud řešit tzv. aféru Bygmalion, ve které měl Sarkozy podle vyšetřovatelů v roce 2012 za pomoci marketingové společnosti Bygmalion nelegálně financovat svou prezidentskou kampaň a tajit překročení povoleného limitu na politickou reklamu.

Nad exprezidentovou hlavou také visí jako Damoklův meč i možnost, že bude obžalován kvůli podezření, že jeho volební kampaň v roce 2012 podpořil libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti navíc 15. ledna oznámil, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku.

Není první

Soudy s prezidenty či premiéry však rozhodně nejsou ve Francii neobvyklé. Prvním odsouzeným prezidentem páté republiky se stal v roce 2011 Jacques Chirac. Soud jej tehdy uznal vinným ze zneužití veřejných fondů, když působil jako pařížský starosta. Deník Le Monde ale připomíná, že Sarkozy byl od roku 1945 prvním francouzským prezidentem, který si vyslechl obžalobu osobně. 

Chirac totiž nebyl v soudní síni přítomen ze zdravotních důvodů. Sarkozy se tímto zařadil po bok maršála Philippa Pétaina, který byl na konci druhé světové války odsouzen za kolaboraci s nacistickým Německem nejprve k trestu smrti. Později byl verdikt na popud šéfa provizorní poválečné vlády Charlese de Gaulla změněn na doživotní žalář.

Seznam francouzských státníků, kteří kvůli svým prohřeškům stanuli před soudem, však rozhodně nekončí Chiracem. Mimo něj byli v minulosti odsouzeni hned tři bývalí premiéři. V loňském roce to byl Sarkozyho předseda vlády François Fillon, v roce 2004 naopak Chiracův šéf kabinetu Alain Juppé. A roku 2006 soud uložil trest premiérce Édith Cressonové.

Dnes se k trojici odsouzených premiérů může přidat ještě jeden. Pařížská justice má v průběhu odpoledne vynést rozsudek nad Édouardem Balladurem, který byl předsedou vlády v letech 1993 až 1995. Ten je viněn z toho, že část jeho volební kampaně byla financována zpětným proplacením zbrojních kontraktů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...